لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

وزیر دارایی اسرائیل خواستار «مهاجرت داوطلبانه» فلسطینیان از غزه شد


فرار فلسطینی‌ها از شمال به جنوب نوار غزه - ۲۱ آبان ۱۴۰۲
فرار فلسطینی‌ها از شمال به جنوب نوار غزه - ۲۱ آبان ۱۴۰۲

یکی از اعضای ارشد کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه ۲۳ آبان گفت که غزه نمی‌تواند به عنوان یک نهاد مستقل دوام بیاورد و بهتر است فلسطینی‌های ساکن غزه از آنجا به کشورهای دیگر بروند.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، که رهبری یکی از احزاب ملی‌گرای مذهبی در ائتلاف نتانیاهو را بر عهده دارد، گفت که از درخواستی که دو نماینده پارلمان اسرائیل در سرمقاله وال استریت ژورنال مطرح کرده و خواستار پذیرش خانواده‌های فلسطینی مایل به جابجایی از نوار غزه در کشورهای غربی شده‌اند، حمایت می‌کند.

این اظهارات نگرانی بسیاری از کشورهای عربی را از این باور که اسرائیل می‌خواهد واقعه مهاجرت دسته‌جمعی ۱۹۴۸ (۱۳۲۷ هجری شمسی) فلسطینیان را دوباره تکرار کند و مردم فلسطینی را از سرزمین‌شان بیرون براند، دو چندان کرده است.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل (آرشیو)
بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل (آرشیو)

اسموتریچ در بیانیه‌ای گفت: «من از طرح مهاجرت داوطلبانه اعراب غزه به کشورهای سراسر جهان استقبال می‌کنم. این یک راه حل مناسب بشردوستانه برای ساکنان غزه و کل منطقه پس از ۷۵ سال پناهندگی، فقر و خطر است.»

او ضمن اشاره بر این که منطقه‌ای به کوچکی نوار غزه بدون منابع طبیعی به تنهایی نمی‌تواند دوام بیاورد، افزود: «دولت اسرائیل دیگر نمی‌تواند وجود یک موجودیت مستقل در غزه را بپذیرد.»

سران کشورهای عربی در واکنش گفته‌اند که هرگونه اقدام تازه اسرائیل برای آواره کردن فلسطینی‌ها غیرقابل قبول است

سخنرانی اسموتریچ در جریان عملیات اسرائیل در نوار غزه مطرح شده است.

غزه منطقه ساحلی محاصره شده‌ای است که توسط جنبش اسلامگرای حماس اداره می‌شود و حدود ۲.۳ میلیون نفر، که بیشتر آنها پناهنده هستند، در آن زندگی می‌کنند.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

رهبران اسرائیلی عهد کرده‌اند که حماس را نابود کنند و گروگان‌ها را نجات دهند.

فرار فلسطینی‌ها از شمال نوار غزه به جنوب - ۲۱ آبان ۱۴۰۲
فرار فلسطینی‌ها از شمال نوار غزه به جنوب - ۲۱ آبان ۱۴۰۲

به گفته مقامات بهداشتی غزه که تحت کنترل حماس است، بیش از ۱۱ هزار فلسطینی در طی هفته‌ها بمباران غزه توسط اسرائیل کشته شده‌اند و بخش‌های عمده این منطقه آسیب دیده و یا با خاک یکسان شده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG