لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

انتشار شواهد سوءاستفاده حماس از مراکز غیرنظامی؛ بیمارستان «رنتیسی» مرکز استقرار «تروریست‌ها» و نگهداری گروگان‌ها بوده است


 شواهد ارتش اسرائیل از «سوءاستفاده» حماس از بیمارستان کودکان
شواهد ارتش اسرائیل از «سوءاستفاده» حماس از بیمارستان کودکان

ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۲۲ آبان، با انتشار عکس‌ها و ویدیویی کامل از شواهد به دست آمده، نشان داد که نیروهای «تروریستی» حماس چگونه از بیمارستان «رنتیسی» به عنوان مکانی برای نگهداری گروگانها، انبار تسلیحات و مقر هماهنگی‌های جنگی خود استفاده می‌کردند.

در ویدیوی منتشر شده از سوی ارتش اسرائیل که به صدای آمریکا رسیده است، شواهد واضحی از حضور، هماهنگی و شیفت‌بندی نیروهای حماس و استفاده از طبقه زیرین بیمارستان رنتیسی به عنوان مقر فرماندهی عملیات جنگی به چشم می‌خورد.

همچنین در طبقه زیرزمین بیمارستان لباس زنانه، پوشک بچه و شیشه شیر نوزاد در اتاقی با تجهیزات اداری دیده می‌شود که سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید وجود پرده‌های آویزان به دیوار بدون حضور پنجره، دلیلی بر ضبط اعترافات اجباری از گروگانها در این نقطه از بیمارستان است.

سخنگوی ارتش اسرائیل در بخش دیگری از این ویدیو، تصاویری از ادوات جنگی شامل، جلیقه انفجاری، نارنجک، سلاح و موشک های آرپی جی را نشان داده و می‌گوید «تروریست‌های» حماس از داخل بیمارستان به سوی سربازان اسرائیلی موشک‌پرانی کرده و خود را برای انفجار‌های انتحاری آماده کرده‌ بودند.

وجود یک موتور سنگین عملیاتی، در محوطه زیر زمین بیمارستان رنتیسی نیز از دیگر نکات قابل توجه این ویدیو است. سخنگوی ارتش اسرائیل معتقد است که «تروریست‌های» حماس روز ۷ اکتبر با همین موتور به اسرائیل حمله کرده و با همین موتور یکی از گروگانهای خود را به زیرزمین بیمارستان منتقل کرده‌اند.

براساس شواهد منتشر شده توسط ارتش اسرائیل، یکی از فرماندهان ارشد حماس نیز سکونتگاه خود را در نزدیکی بیمارستان رنتیسی و چسبیده به یک مدرسه بنا کرده که حیاط این اقامتگاه از طریق یک تونل مخفی زیرزمینی به محوطه استقرار «تروریستها» در زیرزمین بیمارستان رنتیسی راه داشته است.

ارتش اسرائیل از آغاز نبرد با گروه «تروریستی» حماس بارها اعلام و شواهدی را منتشر کرده که ثابت می‌کند نیروهای حماس با سوءاستفاده از اماکن عمومی غیرنظامیان همچون بیمارستانها، مدارس و خانه‌ها، غیرنظامیان را سپر بلای خود قرار داده و در مواقع لزوم از این پوشش برای مظلوم‌نمایی در رسانه‌ها استفاده می‌کنند.

بیمارستان رنتیسی غزه اکنون در اختیار ارتش اسرائیل است و نیروهای حماس احتمالا به همراه گروگان‌هایشان از این منطقه متواری شده‌اند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۲ آبان گفت: «به جای آنکه از اسرائیل خواسته شود به بیمارستانها حمله نکند از حماس خواسته شود که خود بیمارستانها را ترک کنند.»

میلر،تاکید کرد که بیمارستا‌ن‌ها نباید وسط تبادل آتش قرار بگیرند زیرا بناهای غیرنظامی هستند اما حماس از آن‌ها به عنوان ستاد فرماندهی خود استفاده می‌کند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG