لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

راهپیمایی پنج روزه‌ خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی به مقصد «اقامتگاه نتانیاهو» آغاز شد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل - آرشیو
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل - آرشیو

خانواده‌های اسرائیلی‌هایی که حماس آنها را در نوار غزه گروگان گرفته است، راهپیمایی پنج روزه‌ای را روز سه‌شنبه از تل‌آویو به سوی اورشلیم آغاز کردند تا از دولت بخواهند اقدامات بیشتری برای آزادی گروگان‌ها انجام دهد.

پیکارجویان حماس در حمله ۱۵ مهر خود به جنوب اسرائیل حدود ۲۴۰ نفر را گروگان گرفتند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

به نوشته رویترز، سن اسیران اسرائیلی از ۹ ماه تا ۸۵ سال است. گمان می رود گروگان‌های اسرائيلی در تونل‌هایی در عمق باریکه غزه نگه حبس شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با انتقاد شدید برخی از مقامات نزدیک خود «به دلیل انجام ندادن تلاش بیشتر» برای آزادی گروگان‌ها روبرو است.

این در حالی است که ارتش اسرائیل برای نابودی حماس در عمق غزه پیش می رود.

شلی شم توو که پسر ۲۱ ساله‌اش را پنج هفته پیش پیکارجویان فلسطینی گروگان گرفتند و با خود به غزه بردند، گفت: «من از بنیامین نتانیاهو و کابینه می‌خواهم که به ما پاسخ دهند و اقدامات لازم را انجام دهند.»

او در آغاز راهپیمایی و در سخنانی پرشور دولت را مورد خطاب قرار داد و گفت: «کجایی؟ کجایی؟»

شاخه مسلح گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس روز دوشنبه اعلام کرد که آماده است تا ۷۰ زن و کودک گروگان را در ازای آتش‌بس پنج روزه و آزادی ۲۷۵ زن و کودک فلسطینی زندانی در اسرائیل آزاد کند.

نتانیاهو تاکنون هرگونه صحبت از آتش‌بس را رد کرده است. او روز یکشنبه به ان‌بی‌سی نیوز گفت که تنها در صورت آزاد شدن همه گروگان‌ها حاضر است درگیری را مدتی متوقف کند.

ستیزه‌جویان در غزه تاکنون چهار گروگان را آزاد کرده‌اند. ارتش اسرائیل روز سه‌ شنبه مرگ یک سرباز اسرائيلی اسیر را تایید کرد. حماس گفت او در حمله اسرائیل کشته شده است.

راهپیمایی کنندگان روز شنبه به اعتراض خود در مقابل اقامتگاه نتانیاهو در اورشلیم پایان می‌دهند.

XS
SM
MD
LG