لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۰

حضور کم فروغ «راست‌های افراطی» در تجمع مقابل کاخ سفید در پایتخت آمریکا


یک عضو گروه راست های افراطی در مقابل کاخ سفید و حضور مخالفان این گروه در زمینه عکس
یک عضو گروه راست های افراطی در مقابل کاخ سفید و حضور مخالفان این گروه در زمینه عکس

روز یکشنبه واشنگتن پایتخت آمریکا شاهد حضور تجمع دو گروه «راست های افراطی» و مخالفان آنها بود. این تجمع یکسال بعد از تجمع سال گذشته در شارلوتزویل در ویرجینیا بود و چون در آن تجمع یک نفر هم کشته شده بود، تجمع روز گذشته حساسیت زیادی ایجاد کرده بود.

رسانه های آمریکایی می گویند، یک سال بعد از تظاهرات راست های افراطی در شهر شارلوتزویل در ویرجینیا، تظاهرات روز یکشنبه این گروه در برابر کاخ سفید، به دلیل کمبود تعداد آنان و کثرت مخالفان، شکست سختی برایشان بود.

روز یکشنبه ۲۱ مرداد، کمتر از بیست نفر از گروهی که همگی سفید پوست بودند و نام «متحد کردن دست راستی ها» را بر خود نهاده اند، در شهر واشنگتن اجتماع کردند.

جان کسلر، سازمانده دست راستی ها گفت: ما در یک فضای سیاسی زندگی می کنیم که هر گروهی، مثل سیاه ها یا یهودیان خود را سازمان داده اند. اما هیچکس اینکار را برای سفید پوست ها نکرده است.

گروه ها برای تجمع مقابل کاخ سفید معمولا از قبل مجوز می گیرند. تقاضانامه این گروه برای تظاهراتی ۴۰۰ نفره بود، اما تنها تعداد انگشت شماری در محل حاضر شدند، و حتی سازمانده آن نیز می گوید که خود را «دست راستی افراطی» نمی داند.

جان کسلر گفت: من از این گروه بریده ام و راست افراطی نیستم! چون این گروه خیلی به سرعت و بیش از حد افراطی شده است. از این به بعد من تنها به دنبال احقاق حقوق سفید پوست ها در این کشور هستم.

در جریان اولین تجمع دست راستی های افراطی در شارلوتزویل در ویرجینیا در سال گذشته، یکی از آنها با اتومبیل به تظاهرکنندگان مخالف حمله کرد که بر اثر آن زنی ۳۲ ساله بنام «هدر هیر» کشته شد.

صدها نفر در شارلوتزویل در ویرجینیا یاد قربانی کشته شده در تجمع سال گذشته را گرامی داشتند.
صدها نفر در شارلوتزویل در ویرجینیا یاد قربانی کشته شده در تجمع سال گذشته را گرامی داشتند.

حواشی سال گذشته موجب شد که در تجمع روز گذشته در مقابل کاخ سفید، پلیس بین «دست راستی ها» و مخالفان شان حائل شود.

یکی از مخالفان دست راستی ها گفت: صرفنظر از پیامی که دارند، آن را دوست نداریم! البته دست راستی های افراطی هم مثل بقیه آزادند که عقیده شان را ابراز کنند، اما تاکید می کنم که این عقیده به نفع جامعه ما نیست.

روز یکشنبه، مادر خانم هیر که سال گذشته در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا کشته شد، مجدداً از محل تصادف عمدی اتومبیل یک دست راستی افراطی با دخترش در آن شهر دیدن کرد و یاد او را گرامی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG