لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

محکومیت حوادث ویرجینیا از سوی پرزیدنت ترامپ؛ تنش در شارلوتزویل سه کشته به همراه داشت


پرزیدنت دونالد ترامپ عصر شنبه ۲۱ مرداد از محل تعطیلات خود در نیوجرسی به تنش‌ها در ویرجینیا واکنش نشان داد.
پرزیدنت دونالد ترامپ عصر شنبه ۲۱ مرداد از محل تعطیلات خود در نیوجرسی به تنش‌ها در ویرجینیا واکنش نشان داد.

خشونت در تجمع برتری طلبان سفید پوست و برخورد آنها با مخالفان خود در شهر شارلوتسویل در ایالت ویرجینیا با تقبیحی همه جانبه روبرو شده است.

پرزیدنت ترامپ این خشونت راکه سه کشته و شماری زخمی بجا گذاشته است نشانی از نفرت گرایی از سوی طرفین درگیر خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک نشست خبری پیش بینی نشده، تنش و درگیری بین دو گروه در بین گروه های راستگرایان افراطی و مخالفان آنها در شهر «شارلوتزویل» در ایالت ویرجینیا را محکوم کرد و خواستار اتحاد همه گروه ها شد.

پرزیدنت ترامپ عصر شنبه ۲۱ مرداد گفت: «ما از نزدیک وقایع وحشتناک در شارلوتسویل ویرجینیا را دنبال می‌کنیم. ما به شدیدترین نحو ممکن این نمایش آشکار نفرت، تعصب و خشونت از سوی طرف‌های مختلف را محکوم می‌کنیم. این نفرت گرایی مدت مدیدی ست که در کشور ما جریان دارد، نه فقط در دوره دونالد ترامپ و یا باراک اوباما، بلکه برای مدت‌های مدید. این نفرت‌گرایی جایی در آمریکا ندارد.»

پرزیدنت ترامپ خواستار برقراری فوری نظم و قانون در شالوتسویل شد و گفت که هیچ شهروندی در آمریکا نباید نگران امنیت و ایمنی خود باشد.

روز شنبه پس از آن که تجمع، توسط مقامات محلی تعلیق شد، مردی بیست ساله با اتومبیل خود به معترضان تجمع برتری طلبان سفیدپوست کوبید. یک زن سی و دو ساله کشته و ده ها نفر زخمی شدند. دادگستری آمریکا و اف بی ای تحقیقات در این باره را آغاز کرده اند.

از سوی دیگر، به گفته پلیس ویرجینیا یکی از هلیکوپترهای پلیس که برای بررسی از محل تجمع پرواز می‌کرد، در منطقه ای پردرخت سقوط کرد که دو خدمه آن کشته شدند.

تری مک کالف، فرماندار ویرجینیا، در پی درگیری بین برتری طلبان سفید پوست و معترضان، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در میان طرفین درگیری، بعضی ها زره پوشیده بودند و سپر حمل می کردند. مک کالف به سفید پوستان برتری طلب گفت ، در ویرجینیا جایی ندارند.

او گفت: «من برای برتری طلبان سفید پوست و فاشیست‌ها که به شارلوتسویل آمده اند ، پیامی دارم. پیام ما روشن و صریح است. به شهرهایتان بروید. شما در ایالت خوب ویرجینیا جایی ندارید. شرم بر شما باد.»

منتقدان از هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات از پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده اند که در اظهاراتش ضمن محکوم کردن خشونت در شارلوتسویل، به ملی گرایان سفید پوست اشاره ای نکرده است.

شهردار این شهر نیز، پرزیدنت ترامپ را برای این درگیری مرگبار سرزنش کرد و او را مسئول دامن زدن به تعصبات نژادی در مبارزات انتخاباتی دانست.

گفته می شود، ریچارد اسپنسر رهبر راست گرایان آمریکا و دیوید دوک ، رهبر پیشین ک ک ک ، سازمان سفید پوستان نژاد پرست در تجمع روز گذشته در شارلوتسویل حضور داشتند. دوک این تجمع را نقطه چرخشی برای تحقق شعار پرزیدنت ترامپ خواند که آمریکا را دو باره به عظمت گذشته باز خواهد گرداند.

ماجرای شارلوتزویل چیست

تجمع یک گروه از راستگرایان افراطی در شهر «شارلوتزویل» در ایالت ویرجینیا و حضور مخالفان گروه های نژاد پرست در مقابل آنها به درگیری و تنش انجامید طوریکه فرماندار این ایالت اعلام وضعیت اضطراری کرد.

راستگرایان افراطی جمعه شب در شهر شارلوتزویل تجمع کردند تا به برداشتن مجسمه یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا که حامی برده داری بود، اعتراض کنند. حضور مخالفان آنها که عمدتا گروه های مخالف نژادپرستی هستند به درگیری فیزیکی منجر شد.

شنبه صبح ۲۱ مرداد به وقت محلی «تری مک آلیف» فرماندار ویرجینیا ضمن اعلام حالت اضطراری، به گارد ملی ایالت آماده باش داد و از مردم ویرجینیا خواست از تظاهرات روز شنبه در شارلوتزویل دوری کنند.

در همین حال روز شنبه، پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به رویدادهای ویرجینیا واکنش نشان داده بود.

او گفت: همه باید متحد بشویم و این خشونت را محکوم کنیم. در آمریکا جایی برای چنین خشونت‌هایی نیست. باید با هم یکی شویم.

ماجرای تجمع راستگرایان افراطی چیست

راستگرایان افراطی از جمعه شب در شهر شارلوتزویل تجمعی برگزار کردند تا به برداشته شدن مجسمه ژنرال «رابرت ای لی» ژنرال دوران جنگ داخلی آمریکا اعتراض کنند. «رابرت لی» از فرماندهان نیروهای جنوب بود که طرفدار حفظ برده‌داری بودند و علیه ایالت‌های شمالی به رهبری آبراهام لینکلن جنگید.

در ماههای اخیر خیلی از شهرهای ایالت جنوبی آمریکا نمادها و مجسمه ژنرالهای طرفدار برده داری را برداشته اند اما در برخی شهرها راستگرایان افراطی با اینکار مخالفت کردند.

جمعه شب راستگرایان افراطی با لباس های سفید و مشعل به دست تجمع کردند. برخی اعضای گروه «کوکلوس کلان‌ها» نیز در این تجمع حضور داشتند. برخی تجمع کنندگان شعارهای حاوی مضامین برتری نژاد سفید دادند. این تجمع «اتحاد راست» نامید شده بود.

کوکلوس کلان‌ گروهی بود که بعد از جنگ داخلی آمریکا شکل گرفت تا مانع لغو برده داری شود. بعد ها آنها سرکوب شدند اما در دهه های اخیر گروه هایی با شعار احیای آنها با نام اختصاری KKK شناخته می شوند و پشتیبان برتری نژاد سفید هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG