لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

واکنش پرزیدنت ترامپ به تنش‌ها در ویرجینیا: نمایش نفرت، نژاد پرستی و خشونت محکوم است


درگیری برتری طلبان سفیدپوست با مخالفان نژادپرستی در شارلوتسویل ویرجینیا
درگیری برتری طلبان سفیدپوست با مخالفان نژادپرستی در شارلوتسویل ویرجینیا

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک نشست خبری پیش بینی نشده، تنش و درگیری بین دو گروه در بین گروه های راستگرایان افراطی و مخالفان آنها در شهر «شارلوتزویل» در ایالت ویرجینیا را محکوم کرد و خواستار اتحاد همه گروه ها شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ عصر شنبه ۲۱ مرداد از محل تعطیلات خود در نیوجرسی گفت:‌ این رفتارها در شارلوتسویل فجیع است و نمایش نفرت، نژاد پرستی و خشونت را محکوم می کنم...من از آنچه در شارلوتزویل دیدم، به شدت ناراحت شدم.

وی گفت: آمریکایی ها با هر عقیده ای به عقاید یکدیگر احترام می گذارند... هیچ شهروندی، فارغ از رنگ پوست، مذهب یا دیدگاه سیاسی نباید نگران امنیت خود بیرون از خانه اش باشد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود مسئله نژاد پرستی موضوع جدیدی در آمریکا نیست و محدود به دولت ترامپ یا دولت اوباما نیست، بلکه همیشه وجود داشته اما لازم است هرچه زودتر در شارلوتزویل حکومت قانون و نظم برقرار شود تا از جان افراد بی‌گناه حفاظت شود.

ماجرای شارلوتزویل چیست

تجمع یک گروه از راستگرایان افراطی در شهر «شارلوتزویل» در ایالت ویرجینیا و حضور مخالفان گروه های نژاد پرست در مقابل آنها به درگیری و تنش انجامید طوریکه فرماندار این ایالت اعلام وضعیت اضطراری کرد.

راستگرایان افراطی جمعه شب در شهر شارلوتزویل تجمع کردند تا به برداشتن مجسمه یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا که حامی برده داری بود، اعتراض کنند. حضور مخالفان آنها که عمدتا گروه های مخالف نژادپرستی هستند به درگیری فیزیکی منجر شد.

شنبه صبح ۲۱ مرداد به وقت محلی «تری مک آلیف» فرماندار ویرجینیا ضمن اعلام حالت اضطراری، به گارد ملی ایالت آماده باش داد و از مردم ویرجینیا خواست از تظاهرات روز شنبه در شارلوتزویل دوری کنند.

راستگرایان افراطی گفته اند قصد دارند تجمع بزرگی روز شنبه برگزار کنند.

در همین حال روز شنبه، پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به رویدادهای ویرجینیا واکنش نشان داد.

او گفت: همه باید متحد بشویم و این خشونت را محکوم کنیم. در آمریکا جایی برای چنین خشونت‌هایی نیست. باید با هم یکی شویم.

ماجرای تجمع راستگرایان افراطی چیست

راستگرایان افراطی از جمعه شب در شهر شارلوتزویل تجمعی برگزار کردند تا به برداشته شدن مجسمه ژنرال «رابرت ای لی» ژنرال دوران جنگ داخلی آمریکا اعتراض کنند. «رابرت لی» از فرماندهان نیروهای جنوب بود که طرفدار حفظ برده‌داری بودند و علیه ایالت‌های شمالی به رهبری آبراهام لینکلن جنگید.

در ماههای اخیر خیلی از شهرهای ایالت جنوبی آمریکا نمادها و مجسمه ژنرالهای طرفدار برده داری را برداشته اند اما در برخی شهرها راستگرایان افراطی با اینکار مخالفت کردند.

جمعه شب راستگرایان افراطی با لباس های سفید و مشعل به دست تجمع کردند. برخی اعضای گروه «کوکلوس کلان‌ها» نیز در این تجمع حضور داشتند. برخی تجمع کنندگان شعارهای حاوی مضامین برتری نژاد سفید دادند. این تجمع «اتحاد راست» نامید شده بود.

کوکلوس کلان‌ گروهی بود که بعد از جنگ داخلی آمریکا شکل گرفت تا مانع لغو برده داری شود. بعد ها آنها سرکوب شدند اما در دهه های اخیر گروه هایی با شعار احیای آنها با نام اختصاری KKK شناخته می شوند و پشتیبان برتری نژاد سفید هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG