لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

خشونت در شارلوتزویل تروریسم بود یا جنایت ناشی از نفرت؟


دو زن در محل یابود قربانی کشته شده در درگیری های روز یکشنبه.
دو زن در محل یابود قربانی کشته شده در درگیری های روز یکشنبه.

حمله مرگبار زیرگرفتن افراد با اتومبیل ، تاکتیک مورد استفاده داعش، اکنون در شارلوتزویل ویرجینیا توسط یک جوان ۲۰ ساله از ایالت اهایو به کار گرفته شده و علاوه بر کشتن یک زن جوان، ۱۹ تن از مخالفان تظاهرات طرفداران برتری سفید پوست را زخمی کرده است.

اسوشیتدپرس در گزارشی در این باره نوشت: اکنون دادستان ها در برابر این پرسش بسیار مهم با پیامدهای گسترده رو به روهستند که آن حمله یک اقدام تروریستی بوده یا جنایتی برخاسته از نفرت. دادستانهای تحقیق باید مشخص کنند که «جیمز الکس فیلدز» به کدام یک از این دو جرم متهم خواهد شد.

فیلدز در دادگاه ویرجینیا به قتل «درجه دوم» متهم شده که به موجب قانون ویرجینیا تا ۴۰ سال مجازات زندان دارد. اما او به زخمی کردن عمدی افراد، و فرار از صحنه تصادفی که به مرگ منجر شده نیز، متهم است.

علاوه بر این، اف بی آی و وزارت دادگستری نیز به اتهام های در ارتباط با جنایت برخاسته از نفرت، تعصب نژادی، دینی جنسیتی و مانند اینها رسیدگی می کنند.

دادستانی کل فدرال ضمن مردود ندانستن احتمال اتهام تروریسم در این مورد، اعلام کرد اگر شواهد کافی موجود باشد که متهم با حمله اتومبیل قصد ترساندن و رساندن یک پیام را داشته است، چنین اتهامی براو وارد است.

جف سشنز دادستان کل می گوید اقدام شیطانی در شارلوتزویل در چارچوب مقوله تروریسم داخلی قرار می گیرد.

به موجب قوانین فدرال، هر اقدام با هدف ترساندن یا اجبار کردن مردم ، تاثیرگذاری برسیاست دولت، یا استفاده از سلاح های کشتار جمعی، سوء قصد و آدم ربائی از مصداق های تروریسم داخلی اند هرچند در قانون، مجازات چنان اقدامهائی پیش بینی نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG