لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

دعواهای نژادی دامن «برباد رفته» را هم گرفت؛ لغو نمایش فیلم در شهر ممفیس


پوستری از فیلم به یادماندنی «بر باد رفته»
پوستری از فیلم به یادماندنی «بر باد رفته»

شاید از میلیون ها طرفدار فیلم «برباد رفته» کمتر کسی باشد که فکر کند روزی این فیلم به خاطر دعواهای نژادی قربانی شود و از پخش آن جلوگیری شود اما این اتفاق حالا در ممفیس افتاده است.

یک تالار قدیمی شهر ممفیس در ایالت تنسی، سالی یک بار در ماه آگوست این فیلم را برای علاقمندانش پخش می کرد. اما امسال، درپی بالا گرفتن اختلاف های نژادی و سیاسی در هفته های اخیر در آمریکا، برای نخستین بار نمایش سالانه فیلم مشهور و برجسته «بربادرفته» در یکی از سینماهای ایالات متحده متوقف شد.

تالار سینمای قدیمی در شهر ممفیس در ایالت تنسی در سال اخیر، سالی یک بار «بربادرفته» را اکران می کرد، امسال نمایش این فیلم کلاسیک را به خاطر آنچه گفته شده که محتوایش به مسائل نژادی «بی اعتناست»، از برنامه سالانه سینما حذف کرد.

این اقدام پس از آن که اوایل این ماه در یکی از تظاهرات شهر شارلوتزویل ویرجینیا خشونت بروز کرد، گرفته شد. با این حال، مدیر سینمای «اورفیوم»گفت: تصمیم به حذف این فیلم ساخته سال ۱۹۳۹ مستقیماً به رویدادهای اخیر مرتبط نیست.

مدیر این سینما گفت: «سینمای اورفیوم به نظرات همه جوامع میانه جنوبی کشور احترام می گذارد. سینمای ما نمی تواند به عنوان موسسه ای که وظیفه اعلام شده اش سرگرم کردن ، آموزش دادن و آگاه کردن مردم است ، فیلمی را نمایش بدهد که به عقاید بخش بزرگی از مردم محلی بی اعتناست.»

او ادامه داد: «این مسأله هر سال مطرح می شود ، اما امسال هجوم مطبوعات کار را یکسره کرد. محبوبیت فیلم برباد رفته در سال های اخیر کمتر شده است.»

تصمیم این سینما موجب شد تا مشتریان سینما به صفحه فیس بوک اورفیوم هجوم آوردند و از تصمیم سینما انتقاد کنند.

یکی از آنها نوشت: «این غلط ترین چیزی است که اخیراً شنیده ام. مسلم است که اخیرأ کارهای غلطی به نام نژاد پرستی صورت گرفته است. مردم، شما چقدر ناآگاه هستید. من که دیگر به این سینما یا هرجای دیگری که این اقدامات بی ربط را انجام بدهد، نمی روم»

شخص دیگری نوشت:«خوب ، حالا دیگر ما آثار هنری را سانسور می کنیم...بابا ...این فقط یک فیلم است. اگر دوستش ندارید به دیدنش نیایید.»

بسیاری هم در فیس بوک خواستار تحریم سالن سینما شدند.

فیلم «برباد رفته» اثری ماندگار است که هشت جایزه از جمله اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده است. در این فیلم هرچند کلارک گیبل بازیگر مرد از اسکار جا ماند اما جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، نقش اول زن (برای ویوین لی)، بازیگر نقش مکمل زن (هتی مک دنیل)، فیلم نامه اقتباسی، فیلمبرداری، تدوین و اسکار طراحی صحنه را گرفت.

روایت این فیلم در زمان جنگ داخلی آمریکا بر سر برده داری است که داستان عشق یک دختر جنوبی را به تصویر می کشد. نکته قابل توجه این است که «هتی مک‌دنیل» اولین آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که جایزه اسکار را در دوازدهمین مراسم اسکار به‌عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن در نقش «مری» در فیلم بر باد رفته دریافت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG