لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

دانشگاه دوک در کارولینای شمالی مجسمه جنجالی را برداشت


تندیس رابرت ای لی از دانشگاه دوک حذف شد
تندیس رابرت ای لی از دانشگاه دوک حذف شد

در تازه ترین مورد از تنش ها برسر ماندن یا برداشتن نمادهای مدافع برده داری در آمریکا،‌ دانشگاه دوک در ایالت کارولینای شمالی، تندیس صدمه دیده رابرت ای لی، یکی از فرماندهان ایالتهای جنوبی در زمان جنگ داخلی آمریکا را جمع کرد.

حذف این تندیس در حالی اتفاق افتاد که در ادامه درگیریها بر سر این تندیسها در نقاط مختلف آمریکا، صورت این تندیس از سوی مخالفان آن صدمه دیده بود.

«وینسنت پرایس» رئیس دانشگاه دوک با صدور بیانیه ای اعلام کرد این تصمیم را با مشورت کارکنان، اساتید و دانشجویان این دانشگاه گرفته است. از زمان آشوبها در شهر شارلوتزویل، تندیسهای دیگر فرماندهان ایالتهای جنوبی در زمان جنگ داخلی آمریکا، در این ایالت از سوی مخالفان صدمه دیده است. مجسمه حذف شده از دانشگاه دوک قدمتی ۸۵ ساله داشت.

در همین حال، در اعتراض به وقایع شهر شارلوتزویل و کشته شدن یکی از مخالفان نژاد پرستی، روز شنبه بیست و هشتم مرداد، تظاهراتی در شهر بوستون ایالت ماساچوست برگزار شد.

در این تظاهرات هزاران تن از مردم با حضور در خیابانهای این شهر شعارهای ضد نازیها و طرفداران برتری نژادی سفید پوستان سر دادند.

به گفته پلیس بوستون بیش از پانصد افسر پلیس وظیفه محافظت از این تظاهرات و جلوگیری از درگیری گروههای مخالف شدند.

مارتی والش شهردار دموکرات بوستون همراه با چارلی بیکر فرماندار جمهوری خواه ایالت ماساچوست اعلام کردند با هرگونه افراط گرایی در این شهر که به مهد آزادی آمریکا مشهور است، مبارزه خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG