لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

پرزیدنت ترامپ در محکومیت حوادث شارلوتزویل: نژادپرستی امری «پلید» است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در سخنانی در کاخ سفید خشونت اخیر در شهر شارلوتزویل را که میان طرفداران برتری نژاد سفید و مردم مخالف آنها روی داد صراحتا محکوم کرد و نژادپرستی را «پلید و شریرانه» خواند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که نژادپرستی پلید است، گفت «همه آنهایی که تحت این عنوان مسبب خشونت می‌شوند جانی و اوباش هستند، از جمله کوکلاس کلان ها، نئونازی‌ها، طرفداران برتری نژاد سفید و دیگر گروه‌ها.»

این اظهارات صریح رئیس جمهوری آمریکا به دنبال آن بیان شد که انتقادهایی از او بابت نام نبردن از نژادپرستی و گروه های حامی آن، که طیف عمده‌ای از حامیان او در انتخابات ریاست جمهوری پائیز گذشته بوده‌اند، در سخنرانی روز گذشته اش مطرح شد.

در درگیری بین یک گروه دست راستی و مخالفان نژادپرستی در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا در روز شنبه، یک نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند فرماندار ایالت هم وضعیت اضطراری اعلام کرد و دونالد ترامپ نیز همان روز به آن واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ عصر شنبه در یک نشست خبری برنامه ریزی نشده در نیوجرسی گفت،‌ نمایش نفرت، نژاد پرستی و خشونت را محکوم می کند و هیچ شهروندی، فارغ از رنگ پوست، مذهب یا دیدگاه سیاسی نباید نگران امنیت خود بیرون از خانه اش باشد.

با این حال به گزارش وبسایت انگلیسی صدای آمریکا برخی می‌گویند او که همواره در توئیتر سریع عمل می کند در قبال این حادثه فورا واکنش نشان نداد و وقتی هم صبحت کرد مشخصا از گروه‌های نژاد پرست نام نبرد و تنها به ذکر «همه طرف‌ها» اکتفا کرد.

کاخ سفید روز یکشنبه در واکنش به این انتقادها در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده «خشونت، تعصب و نفرت را به هر شکل آن – از جمله طرفداران برتری سفید پوست‌ها، گروه نژادپرست کوکلاس کلان، و همه گروه های افراطی –محکوم می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG