لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۷

بعد از دانشگاه دوک، دانشگاه آستین هم سه مجسمه جنجالی را برداشت


تندیس رابرت ای لی از دانشگاه آستین هم حذف شد
تندیس رابرت ای لی از دانشگاه آستین هم حذف شد

در ادامه بحث ها دربار محکومیت نژادپرستی در آمریکا و بعد از برداشتن مجسمه های جنجالی در دانشگاه دوک، دانشگاه آستین در ایالت تگزاس هم هم اقدام به حذف تندیس «رابرت ای لی» از فرماندهان ایالتهای جنوبی در زمان جنگ داخلی آمریکا کرد.

بامداد روز دوشنبه سی مرداد به وقت محلی و در فاصله ده روز تا آغاز کلاسهای ترم پائیز، مجسمه لی همراه با دو تندیس دیگر مربوط به آلبرت سیدنی جانستون و جان ریگان برچیده شد.

گرگ فنوس، رئیس دانشگاه آستین اعلام کرد وقایع شارلوتزویل چشم او را بر روی آنچه این تندیسها تبلیغ می کنند باز کرده است. او در نامه ای به اعضای این دانشگاه اعلام کرد پس از خشونتها در شارلوتزویل، او متوجه شده که نمادهای کنفدراسیون ایالتهای جنوبی تبدیل به دستاویزی مدرن برای گروههای نئونازی و طرفداران برتری نژادی سفیدان شده است.

پیش از این هم، دانشگاه دوک در ایالت کارولینای شمالی، تندیس صدمه دیده رابرت ای لی، یکی از فرماندهان ایالتهای جنوبی در زمان جنگ داخلی آمریکا را جمع کرده بود.

حذف این تندیس در حالی اتفاق افتاد که در ادامه درگیریها بر سر این تندیسها در نقاط مختلف آمریکا، صورت این تندیس از سوی مخالفان آن صدمه دیده بود.

«وینسنت پرایس» رئیس دانشگاه دوک با صدور بیانیه ای اعلام کرد این تصمیم را با مشورت کارکنان، اساتید و دانشجویان این دانشگاه گرفته است.

از زمان آشوبها در شهر شارلوتزویل، تندیسهای دیگر فرماندهان ایالتهای جنوبی در زمان جنگ داخلی آمریکا، در این ایالت از سوی مخالفان صدمه دیده است. مجسمه حذف شده از دانشگاه دوک قدمتی ۸۵ ساله داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG