لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

برت مک‌گورک: در صورت شکست دیپلماسی با ایران آماده در پیش گرفتن سایر گزینه‌ها هستیم


برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، در حال سخنرانی در نشست «دیالوگ منامه»؛ منامه، بحرین. یکشنبه ٣٠ آبان ۱۴۰۰
برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، در حال سخنرانی در نشست «دیالوگ منامه»؛ منامه، بحرین. یکشنبه ٣٠ آبان ۱۴۰۰

برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، روز یکشنبه ٣٠ آبان در سخنانی در نشست امنیتی موسوم به «دیالوگ منامه» در بحرین، به طور مفصل به مساله ایران پرداخت.

این دیپلمات آمریکایی می‌گوید که بر اساس تجربه و تحلیل‌های انجام‌شده، «فرض کابینه پرزیدنت بایدن از همان ابتدا این بوده که رژیم ایران دشمن است و فعلا نیز به همین وضع باقی خواهد ماند.»

آقای مک‌گورک که در پنلی با عنوان «شبه‌نظامیان، موشک‌ها، و گسترش [جنگ‌افزارهای] هسته‌ای» شرکت کرده بود، گفت، نقطه اشتراک هر سه بخش عنوان پنل، ایران است.

وی افزود: «این‌ها ابزارهای ایران برای گسترش قدرت و تهدید دوستان [آمریکا] در این منطقه و پرسنل خود ما هستند.»

این دیپلمات آمریکایی در ادامه گفت که بر اساس تجربه و تحلیل‌های انجام‌شده، «فرض کابینه پرزیدنت بایدن از همان ابتدا این بوده که رژیم ایران دشمن است و فعلا نیز به همین وضع باقی خواهد ماند.»

وی اظهار داشت ایالات متحده برای رسیدگی به هر سه مشکل «شبه‌نظامیان، موشک‌ها، و گسترش [جنگ‌افزارهای] هسته‌ای» از دیپلماسی حمایت و استقبال کامل می‌کند.

برت‌مک‌گورک در ادامه گفت: «ما از آرزوی مردم ایران برای داشتن یک حکومت مسئول، همانطور که در روزهای گذشته در اصفهان دیدیم، حمایت می‌کنیم.»

وی در ارتباط با رویکرد ایالات متحده در قبال ایران افزود بازدارندگی، دیپلماسی، و تنش‌زدایی سه محور اصلی آن هستند.

ما از آرزوی مردم ایران برای داشتن یک حکومت مسئول، همانطور که در روزهای گذشته در اصفهان دیدیم، حمایت می‌کنیم.
برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، یکشنبه ٣٠ آبان

آقای مک‌گورک ضمن ابراز نگرانی عمیق از شدت‌گرفتن برنامه هسته‌ای ایران از زمان روی کار آمدن دولت جدید، تاکید کرد که ایالات متحده از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد. وی گفت: «پرزیدنت بایدن گفته که ما به دیپلماسی متعهد هستیم. اما در صورت شکست دیپلماسی، آماده در پیش گرفتن سایر گزینه‌ها هستیم.»

هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر تعهد ایالات متحده به تقویت دوستان و شرکایش در برابر تهدیدهای موشکی و پهپادی ایران، ابراز امیدواری کرد افزایش تعامل میان جمهوری اسلامی ایران و دولت‌های عرب حاشیه خلیج فارس باعث کاهش تنش‌ها و خطر اشتباه محاسباتی و نهایتا کاهش خطر درگیری‌های جدید شود.

برت مک‌گورک همچنین در ارتباط با راهبرد دولت پرزیدنت بایدن در خاورمیانه گفت: «ما از سال ۱۹۴۶ اینجا بوده‌ایم و جایی نمی‌رویم. اگر آزموده شویم، از مردم خود دفاع خواهیم کرد و این از جمله از طریق نیروی نظامی در هر زمان که لازم باشد، خواهد بود. و چنان چه از قوه قهریه استفاده کنیم، آماده هستیم قاطعانه این کار را بکنیم.»

وی تهدید کرد که پاسخ ایالات متحده در قالب معاوضه آتش «این در برابر آن» با گروه‌های نیابتی مورد پشتیبانی ایران نخواهد بود.

ما از سال ۱۹۴۶ اینجا بوده‌ایم و جایی نمی‌رویم. اگر محک زده شویم، از مردم خود دفاع خواهیم کرد از جمله از طریق نیروی نظامی هر زمان که لازم باشد. و چنانچه از قوه قهریه استفاده کنیم، آماده هستیم قاطعانه این کار را بکنیم.
برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، یکشنبه ٣٠ آبان

نشست «دیالوگ منامه» از ١٩ تا ٢١ نوامبر (٢٨ تا ٣٠ آبان) سال جاری در منامه پایتخت بحرین برگزار می‌شود و طی آن سیاستمداران، دیپلمات‌ها، و کارشناسان از کشورهای مختلف، فوری‌ترین چالش‌های امنیتی خاورمیانه را به بحث و تبادل نظر می‌گذارند.

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده، ایال هولاتا مشاور امنیت ملی اسرائیل، نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، سامح الشکری وزیر امور خارجه مصر، و فواد حسین وزیر خارجه عراق، از دیگر چهره‌های شناخته‌شده در نشست امسال هستند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG