لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

فرانسه به ایران در مورد اتخاذ موضع «ساختگی» در مذاکرات هسته‌ای هشدار داد


ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه. آرشیو
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه. آرشیو

وزیر امور خارجه فرانسه به ایران هشدار داده در دور هفتم مذاکرات احیای برجام که قرار است هشتم آذر در وین برگزار شود موضع «ساختگی» اتخاذ نکند، زیرا در این صورت به گفته این مقام فرانسوی برجام را باید «پوچ» قلمداد کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲۸ آبان در گزارشی نوشت، ژان ایو لودریان به روزنامه فرانسوی لوموند گفته است: «آمریکا آماده از سرگیری مذاکرات از جایی است که دور ششم پایان یافت، و در نتیجه می‌توان سریع مذاکرات را به نتیجه رساند.»

وی افزود: «ما ۲۹ نوامبر [هشتم آذر] و روزهای بعد از آن خواهیم دید که آیا اراده ایران هم همین است یا نه.»

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه یک روز پیشتر گفته بود شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید در جلسه هفته آینده خود یک «پیام قوی» به تهران بفرستد. وزارت امور خارجه ایران در واکنش، از آژانس خواست «از هرگونه سیاسی‌کاری دور باشد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۶ آبان در گزارش فصلی خود اعلام کرد ایران حدود ١٧.٧ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد دارد، که حاکی از افزایش ٨ کیلوگرمی این ماده از ماه اوت تاکنون است.

این میزان غنی‌سازی به آسانی می‌تواند برای ساختن سلاح‌های اتمی مورد استفاده قرار بگیرد و این مایه نگرانی قدرت‌های جهانی نسبت به برنامه اتمی ایران است.

XS
SM
MD
LG