لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

ابراهیم رئیسی می‌گوید که ایران در مذاکرات هسته‌ای «جدی» است


ابراهیم رئیسی. آرشیو
ابراهیم رئیسی. آرشیو

رئیس جمهوری ایران در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌ جمهوری روسیه گفت ایران در مذاکرات هسته‌ای «جدی» است، و برای «لغو تحریم‌ها» جدیت دارد.

قرار است مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران برای احیای برجام ۲۹ نوامبر در وین از سرگرفته شود. ایران و قدرت‌های جهانی تا پیش از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، شش دور مذاکرات هسته‌ای در وین برای بازگشت به تعهدات برجام برگزار کردند.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران روز سه‌شنبه ۲۵ آبان همچنین گزارش داد که ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، از «مواضع روسیه» در زمینه تحریم‌ها و حقوق هسته‌ای ایران «قدردانی» کرده است.

روز سه شنبه، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی‌ به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد که ایران تولید قطعات «سانتریفیوژهای پیشرفته» را در سایتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه‌ها قادر به نظارت بر آن نبوده، از سر گرفته است.

پیش‌تر، دفتر بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که او روز دوشنبه (سوم آبان) با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، درباره مسأله هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده است.

جانسون، بر نیاز به همکاری دو کشور عضو دائم شورای امنیت ملل متحد برای حل چالش‌های جهانی از جمله حمایت از توافق‌های بین‌المللی مانند توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد.

در رویدادی دیگر، بنا بر بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده که شامگاه یکشنبه ۲۳ آبان به وقت شرق آمریکا منتشر شد، آنتونی بلینکن و ژان ایو لودریان، ‌وزیران خارجه ایالات متحده و فرانسه، روز شنبه درباره موضوعاتی از جمله برنامه هسته‌ای ایران، گفت‌و‌گو کردند.

XS
SM
MD
LG