لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

فرانسه: شورای حکام آژانس باید «پیامی قوی» به ایران بفرستد


مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین. آرشیو
مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین. آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه با اشاره به اقدامات اخیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای گفت، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید در جلسه هفته آینده خود یک «پیام قوی» به تهران بفرستد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۶ آبان در گزارش فصلی خود اعلام کرد ایران حدود ١٧.٧ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد دارد، که حاکی از افزایش ٨ کیلوگرمی این ماده از ماه اوت تاکنون است.

این میزان غنی‌سازی به آسانی می‌تواند برای ساختن سلاح‌های اتمی مورد استفاده قرار بگیرد و این مایه نگرانی قدرت‌های جهانی نسبت به برنامه اتمی ایران است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۷ آبان به نقل از آن-کلر لوژاندر سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نوشت: «ایران باید بدون درنگ به تعهدات خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل کند، و همکاری با آژانس و اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام را از سرگیرد.»

وی افزود: «شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید کمک کند و در این مورد پیامی قوی به ایران بفرستد.»

جلسه شورای حکام آژانس با حضور ۳۵ عضو روز ۲۴ نوامبر، سوم آذر، برگزار می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در یک گزارش دیگر نیز اعلام کرد بازرسان هسته‌ای این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد هنوز از سوی ایران اجازه ندارند برای نصب مجدد دوربین‌های نظارتی‌ در مجتمع ساخت قطعات سانتریفیوژ «تسا» در کرج اقدام کنند.

آژانس می‌گوید نصب این دوربین‌ها برای احیای توافق هسته‌ای برجام الزامی است.

ایران و طرف‌های برجام تا کنون شش دور مذاکره در وین برای احیای این توافق انجام داده‌اند که با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، این مذاکرات متوقف شد. این گفت‌وگوها قرار است از روز هشتم آذر از سر گرفته شوند.

XS
SM
MD
LG