لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

خطیب‌زاده می‌گوید ایران مذاکرات وین را «برای رفع تحریم‌ها» ادامه می‌دهد


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که این کشور «برای رفع تحریم‌ها» گفت‌وگوها در وین را ادامه می‌دهد.

به گزارش رسانه‌های ایران، سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۴ آبان در نشست خبری هفتگی خود، با بیان این که تمرکز دور جدید این گفت‌وگوها بر «رفع موثر و یک‌جای تحریم‌هایی است که از سال ۲۰۱۷ علیه ایران وضع شده»، اضافه کرد که جمهوری اسلامی خواهان لغو «همه این تحریم‌ها» و اخذ «تضمین‌های ضروری» برای جلوگیری از تکرار «اتفاقات گذشته» است.

ایالات متحده بارها گفته است که اگر جمهوری اسلامی ایران به رعایت کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، آمریکا نیز ضمن برداشتن تحریم‌های مرتبط، به این توافق باز خواهد گشت.

خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات پرزیدنت بایدن مبنی بر این که تولید نفت در جهان به حدی است که به خرید نفت ایران نیازی نیست، گفت که جمهوری اسلامی «بر اساس همین حرف‌ها و رفتارها» گفت‌وگوها در وین را جلو می‌برد و «به این نوع مواضع دقت داریم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه در یادداشتی برای وزارت امور خارجه آمریکا گفت که عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در بازار جهانی آن قدر هست که دیگر کشورها بتوانند خریدهای خود را از جمهوری اسلامی ایران کاهش دهند.

علاوه بر این، خطیب‌زاده اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «به‌زودی» برای دیدار و رایزنی با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر خارجه این کشور به تهران سفر خواهد کرد.

رافائل گروسی، مدیر کل این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد که در چارچوب برجام مسئولیت راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده دارد، روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفته بود از این که هنوز دعوتی از ایران برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات آن کشور دریافت نکرده، ناامید است.

وزارت خارجه ایالات متحده با تاکید بر پشتیبانی آمریکا از فعالیت‌های آژانس انرژی اتمی خواستار همکاری فوری ایران با این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد شد.

وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۳ آبان، به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا در مورد اظهارات روز جمعه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی به عدم توانایی‌اش در دیدار با مسئولان ایرانی از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی پاسخ داد و از ایران خواست که بدون تاخیر، همکاری‌های لازم را با آژانس انجام دهد.

ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن مذاکرات غیرمستقیمی را در وین پایتخت اتریش با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور سایر اعضای برجام آغاز کردند، اما در اواخر دولت حسن روحانی این مذاکرات متوقف شد.

قرار است دور هفتم این مذاکرات از روز هشتم آذر در وین از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG