لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

تازه‌ترین گزارش آژانس: ایران ذخیره اورانیوم ۶۰ درصدی را افزایش داده است


مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، اتریش. آرشیو
مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، اتریش. آرشیو

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۶ آبان در گزارش فصلی محرمانه خود به اعضای آژانس اعلام کرد ایران حدود ١٧.٧ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده دارای خلوص شکاف‌پذیر تا ۶۰ درصد دارد که حاکی از افزایش ٨ کیلوگرمی این ماده از ماه اوت تاکنون است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این درصد بالای غنی‌سازی به آسانی می‌تواند برای ساختن سلاح‌های اتمی مورد استفاده قرار بگیرد و این مایه نگرانی قدرت‌های جهانی نسبت به برنامه اتمی ایران است.

بر اساس این گزارش، آژانس به اعضای خود گفته است به دلیل محدودیت‌های وضع‌شده بر بازرسان، قادر به تایید میزان دقیق ذخایر اورانیوم غنی‌شده توسط جمهوری اسلامی ایران نیست.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران حدود ده روز پیش اعلام کرده بود میزان ذخیره اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده این کشور به ۲۵ کیلوگرم رسیده و میزان اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده هم از ۲۱۰ کیلو گرم عبور کرده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل روز چهارشنبه در گزارشی جداگانه به دولت‌های عضو اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، از این مساله نگران است که بازرسان «در معرض بازرسی‌های فیزیکی بیش از حد تهاجمی توسط مقام‌های امنیتی ایران در تاسیسات هسته‌ای قرار می‌گیرند.»

همزمان، خبرگزاری فارس به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گزارش داده رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دوشنبه آینده اول آذر وارد تهران می‌شود و با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، دیدار خواهد کرد.

دور جدید گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های غربی قرار است از روز دوشنبه ٨ آذر در وین، پایتخت اتریش، از سرگرفته شود. شش دور قبلی مذاکرات در وین پیش از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی انجام شدند.

دولت پرزیدنت بایدن هنوز دیپلماسی را بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران می‌داند.

XS
SM
MD
LG