لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

رابرت مالی: آمریکا، چین و روسیه خواهان جلوگیری از بحرانی هستند که ممکن است ایران ایجاد کند


رابرت مالی. آرشیو
رابرت مالی. آرشیو

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۲۸ آبان در بحرین گفت، به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که شاید بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، منافعی که این توافق در پی دارد را از دست بدهد.

رابرت مالی در کنفرانس منامه گفت: «زمانی فرا خواهد رسید که اگر ایران به پیشرفت‌های فعلی خود ادامه دهد، غیرممکن می‌شود که به توافق هسته‌ای برجام بازگردیم و منافع آن توافق را بار دیگر داشته باشیم.»

وی افزود: «پیشرفت‌های ایران زنگ خطر را در تمام منطقه به صدا درآورده ... و این همان چیزی است که به گذر زمان سرعت بخشیده و همه ما را به این نقطه رسانده که بگوییم زمانی اندکی برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام باقی مانده است.»

وی گفت ایالات متحده در این مورد با چین و روسیه «موضعی مشترک» دارد، «چرا که همه می‌خواهیم از وقوع بحران جلوگیری کنیم. همه ما خواهان جلوگیری از بحرانی هستیم که ایران در ادامه این راه ممکن است ایجاد کند.»

رابرت مالی افزود: «می‌خواهم تصریح کنم، هیچ ابهامی وجود ندارد که آنها [مقامات ایران ] در حال حاضر مشغول چه کاری هستند، این که می‌خواهند مذاکرات را طولانی و پیشرفت در برنامه هسته‌ای‌شان را سرعت ببخشند.»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران همچنین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت، گفت‌وگوهای تلفنی صبح امروز او با مقامات ارشد وزارتخانه های امور خارجه روسیه و چین «بسیار سازنده» بوده است.

رابرت مالی افزود: «ما سه کشور در زمینه نیاز به بازگشت به انجام کامل تعهدات برجام موافقت کامل داریم. ما با یکدیگر همکاری می‌کنیم تا با یکی کردن نگرش‌ها در آستانه آغاز دور هفتم گفت وگوها، به آن هدف دست یابیم.»

ایران و طرف‌های برجام تاکنون شش دور مذاکره در وین برای احیای برجام انجام داده‌اند که در خرداد ماه متوقف شد. این گفت‌وگوها قرار است از روز هشتم آذر در وین از سر گرفته شوند.

XS
SM
MD
LG