لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

روز رییس جمهور آمریکا


عکس تاریخی رهبران فاتح جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل بریتانیا، روزولت آمریکا و جوزف استالین اتحاد جماهیر شوروی روی ایوان سفارت شوروی در تهران. این عکس در ماههای پایانی ۱۹۴۳/ آذرماه ۱۳۲۲ گرفته شد.
عکس تاریخی رهبران فاتح جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل بریتانیا، روزولت آمریکا و جوزف استالین اتحاد جماهیر شوروی روی ایوان سفارت شوروی در تهران. این عکس در ماههای پایانی ۱۹۴۳/ آذرماه ۱۳۲۲ گرفته شد.

امروز شانزدهم فوریه سال ۲۰۱۵، سومین دوشنبه ماه فوریه است و طبق مصوبه کنگره آمریکا سومین دوشنبه ماه فوریه هر سال، روز رییس جمهور و تعطیل رسمی است.

این روز ابتدا به خاطر تولد اولین رییس جمهور آمریکا، جرج واشنگتن، روز رییس جمهور نامیده شد.

البته در برخی ایالتها روز رییس جمهور را به پاس تلاش از اقدامات توماس جفرسون سومین و آبراهام لینکلن شانزدهمین رییس جمهور آمریکا آن روز را تعطیل می کنند.

اما این روزها، روز رییس جمهور، که تعطیل فدرال است، به خاطر ارزشگزاری به اقدامات همه رؤسای جمهور، گرامی داشته می شود.

به غیر از واشنگتن و لینکلن، ویلیام هنری هاریسون و رونالد ریگان در ماه فوریه به دنیا آمدند.

جالب است بدانید که رؤسای جمهور، واشنگتن، جفرسون و لینکلن شاخص ترین یادمان ها را در پایتخت آمریکا دارند. چهره واشنگتن روی یک دلاری، لینکلن روی پنج دلاری و جفرسون روی دو دلاری چاپ شده است.

طبق قانون اساسی آمریکا، رؤسای جمهور این کشور رییس دولت، رییس حکومت، فرمانده کل قوای نیروهای مسلح و رییس قوه مجریه است. جالب است بدانید با این همه تمرکز قدرت در این پست، رییس جمهوری حق انحلال کنگره و یا وتوی احکام دیوان عالی این کشور را ندارد.

فرانکلین روزولت نخستین رییس جمهور آمریکا بود که به ایران سفر کرد. و جیمی کارتر نیز آخرین رییس جمهور آمریکا بود که از ایران دیدن کرد (دسامبر ۱۹۷۷ - دی ۱۳۵۶). هر دو رییس جمهور از حزب دموکرات بودند.
سخنرانی معروف کارتر که در آن ایران را "جزیره ثبات" در منطقه دانسته بود، در آخرین روز سال ۱۹۷۷/دهم دیماه ۱۳۵۶ در کاخ نیاوران در حضور محمد رضا پهلوی ایراد کرد. یکسال بعد شاه ایران را ترک کرد و یکماه بعد از آن انقلاب ضد غربی در ایران به پیروزی رسید.

متن سخنرانی آقای کارتر به انگلیسی را از اینجا بخوانید.

بخش کوتاه سخنرانی آقای کارتر و جمله معروف "جزیره ثبات" را از این لینک ببینید.

بیشتر رؤسای جمهور آمریکا یا حقوقدان بوده اند یا و یا نظامی. آقای اوباما، رییس جمهور کنونی دارای دکتری حقوق از دانشگاه معروف هاروارد با تخصص قانون اساسی آمریکاست. آقای اوباما اولین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکاست.

آمریکا تاکنون رییس جمهور زن نداشته است.

در طول تاریخ تشکیل کشور ایالات متحده آمریکا، دو رییس جمهور تاکنون استیضاح شده اند، ولی کماکان توانستند دوباره به کار خود ادامه دهند. یک رییس جمهور پیش از پایان دوره ریاست جمهوریش استعفا داده است و برخی از رؤسای جمهور در زمان ریاست جمهوری به قتل رسیدند.

و طبق معمول برای اطلاعات بیشتر به سایت فارسی صدای آمریکا که دانش بیشتری درباره این مردان تاریخ ساز به شما ارائه می دهد مراجعه کنید: رؤسای جمهوری آمریکا

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG