لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

کاخ سفید نخستین «استراتژی ملی مقابله با یهودستیزی» را منتشر کرد


 آرشیو - جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، همراه با کامالا هریس،‌معاون رئیس جمهوری، و همسرش داگ امهوف در مراسم جشن سال نو یهودی در کاخ سفید در واشنگتن، ۸ مهر ۱۴۰۱
آرشیو - جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، همراه با کامالا هریس،‌معاون رئیس جمهوری، و همسرش داگ امهوف در مراسم جشن سال نو یهودی در کاخ سفید در واشنگتن، ۸ مهر ۱۴۰۱

کاخ سفید پنجشنبه نخستین استراتژی ملی خود را با هدف مقابله با یهودستیزی در بحبوحه افزایش خشونت علیه اعضای جامعه یهودی، و افزایش باورهای یهودستیزانه در میان آمریکا منتشر کرد.

گروه‌های آمریکایی مدافع آزادی‌های مذهبی خاطرنشان کردند که استراتژی کاخ سفید باعث آرامش منتقدانی می‌شود که نگران تلفیق موضوع انتقاد از دولت اسرائیل با یهودستیزی هستند.

کاخ سفید این اقدام را با عدم استناد به استراتژی که صرفاً بر اساس تعریف اتحاد بین‌المللی یادبود هولوکاست، «آی‌اچ‌آر‌ای» ارائه می‌شود، انجام داد. اگرچه در تعریف آن از یهودستیزی به اسرائیل اشاره‌ای نشده است، اما بسیاری از نمونه‌های ذکر شده از یهودستیزی، به این کشور اشاره می کنند.

داگلاس امهوف، همسر کاملا هریس که از او با عنوان «آقای دوم آمریکا» یاد می‌شود، در مراسم راه‌اندازی این استراتژی گفت: «یهودستیزی در هسته خود ما را از هم جدا می‌کند، اعتماد به دولت، نهادها و یکدیگر را از بین می‌برد.»

او در ادامه افزود: «این امر دموکراسی ما را تهدید، و در عین حال ارزش‌های آمریکایی آزادی، اجتماع، و شایستگی ما را تضعیف می‌کند. یهودستیزی روایت‌های ساده‌انگارانه، نادرست، و خطرناکی را ارائه می‌دهد که منجر به خشونت مرگبار افراط‌گرایان علیه یهودیان شده است.»

آقای امهوف که خود یهودی است، در سخنان خود به برخی از حوادث آزاردهنده اخیر در آمریکا - از جمله یافتن صلیب‌های شکسته روی میز دانش‌آموزان مدرسه، و فحاشی و توهین به والدینی که در حال پیاده کردن کودکان خود در مدرسه بودند - اشاره کرد.

داگلاس امهوف
داگلاس امهوف

بر اساس گزارش اتحادیه ضد افترا، در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۳۷۰۰ رویداد یهودستیزانه در نقاط مختلف آمریکا رخ داد که بیش از یک سوم این حوادث مربوط به خرابکاری یا حمله بود.

کاخ سفید می‌گوید که ۶۳ درصد از جنایات ناشی از نفرت با انگیزه مذهبی بر اعضای جامعه یهودی تأثیر می‌گذارد؛ این در حالی است که یهودیان تنها ۲.۴ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند.

به طور کلی، بر اساس گزارش اداره تحقیقات فدرال، یهودیان هدف چهار درصد از جنایات ناشی از نفرت گزارش شده در ایالات متحده هستند.

اتحادیه ضدافترا یا «ای‌دی‌ال» که به کاخ سفید در شکل‌دهی راهبرد جدید کمک کرد، در اوایل سال جاری گزارش داد که ۸۵ درصد از آمریکایی‌ها حداقل به یک استعاره یهودستیزانه اعتقاد دارند که نسبت به سال ۲۰۱۹ جهشی ۶۱ درصدی محسوب می‌شود.

  • پیامدهای جهانی

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در تمجید از این استراتژی گفت که یهودستیزی پیامدهای جهانی نیز دارد.

او در بیانیه‌ای گفت: «این استراتژی بر تعهد آمریکا برای مبارزه با یهودستیزی در سطح جهانی، از جمله تلاش‌ها برای مشروعیت‌زدایی یا منزوی کردن دولت اسرائیل در سازمان ملل، تأکید می‌کند.»

لیندا توماس گرینفیلد
لیندا توماس گرینفیلد

این طرح چهار ستونی که شامل افزایش آگاهی و درک یهودستیزی و دلایل اهمیت آن، بهبود ایمنی برای جوامع یهودی، معکوس کردن عادی سازی یهودستیزی، و ایجاد همبستگی بین جوامع است، از حمایت گروه‌های برجسته یهودی و مسلمان آمریکایی برخوردار شده است.

ادوارد احمد میچل، معاون شورای ملی روابط آمریکایی اسلامی، از تعهد پرزیدنت بایدن به رویارویی با تهدید یهودستیزی که در سال‌های اخیر بصورت نوعی خطرناک و فراگیر از تعصب گسترده‌تر شده است، استقبال کرد.

او در ادامه افزود: «ما همچنین منتظر انتشار برنامه‌های استراتژیک کاخ سفید برای مقابله با سایر اشکال تعصب از جمله اسلام هراسی هستیم. ما همچنین از استفاده کاخ سفید از زبانی که روشن می‌کند که این استراتژی ملی نباید برای نقض ضمانت‌های قانون اساسی درباره آزادی بیان یا آمیختن تعصب با فعالیت‌های حقوق بشری، از جمله دفاع از آزادی فلسطین و حقوق بشر مورد استفاده قرار گیرند، قدردانی می‌کنیم.»

یک سازمان حقوق بشر یهودی که نیز با کاخ سفید همکاری کرده است، تصمیم آمریکا برای عدم استناد به تعریفی که اتحاد بین‌المللی یادبود هولوکاست از یهودستیزی دارد به‌عنوان تنها تعریف در تنظیم این استراتژی را ستود.

  • دعوای بزرگتر

خاخام جیل جاکوبز، رهبر این سازمان، گفت: «ما خوشحالیم که دولت تهدید یهودستیزی را جدی می‌گیرد و از اعلام یک طرح ملی استقبال می‌کنیم که مبارزه با یهودستیزی را در مبارزه بزرگتر با ناسیونالیسم سفیدپوستان، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، افزایش اقتدارگرایی، ‌و نفرت در همه اشکال آن قرار می‌دهد.»

او گفت: «دولت تصمیم درستی را با تدوین نکردن تعریفی از یهودستیزی اتخاذ کرد، که فقط تشخیص و پاسخ به حملات یهودستیزی را در شرایط سخت‌تر می‌کرد و در را به روی نقض حقوق متمم اول باز می‌کرد.»

او در ادامه افزود: «راهی طولانی در پیش است و ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری با کاخ سفید برای توقف یهودستیزی و سایر اشکال تعصب هستیم.»

داگلاس امهوف در این مراسم گفت با اشاره به این که تاریخچه خانوادگی او با یهودستیزی مرتبط است، گفت: «پدربزرگ و مادربزرگ او در اواخر قرن بیستم از آزار و شکنجه در جایی که لهستان کنونی نامیده می شود فرار کردند. آنها به آمریکا گریختند، جایی که ۱۲۰ سال بعد، نوه بزرگ آنها اولین همسر یهودی رئیس جمهوری یا معاون رئیس جمهوری ایالات متحده شد.»

او افزود: «ما نباید شادی ناشی از جشن ایمان، بزرگداشت فرهنگ‌ها، و جشن گرفتن کمک‌های خود به این ملت بزرگ را فراموش کنیم، چیزهای بیشتری وجود دارد که ما را متحد می‌کند تا اینکه ما را از هم جدا کند.»

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا تنظیم شده است

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG