لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

رئیس جمهوری اسرائیل: رژیم ایران تهدیدی چشمگیر برای ثبات جهان است


اسحاق هرتزوگ
اسحاق هرتزوگ

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، اقدامات جمهوری اسلامی - از جمله سرکوب اعتراضات سراسری ایران، مشارکت در جنگ علیه اوکراین، و تلاش برای تولید سلاح‌های کشتار جمعی - را محکوم کرد.

آقای هرتزوگ روز پنجشنبه در سخنرانی خود در پارلمان اروپا از جامعه جهانی خواست که با «نیروهای تاریکی و نفرت که ما را به نابودی تهدید می‌کنند» مبارزه کند. او در ادامه افزود: «من پیش از هر چیز از رژیم ایران صحبت می‌کنم که نه تنها علناً خواستار نابودی کامل کشور من است، بلکه در حال کشتار شهروندان و زنان خود است که خواستار آزادی، حقوق بشر، و حق شهروندی هستند.»

رئیس جمهوری اسرائیل با اشاره به این که جمهوری اسلامی به جنگ‌های داخلی در سراسر خاورمیانه دامن می‌زند، گفت: «حکومت ایران با ایفای نقشی فعال و مرگبار در جنگ اوکراین، و همچنین توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، در مسیر تهدید چشمگیر ثبات کل جهان حرکت می‌کند.»

اتحادیه اروپا اوایل این هفته تحریم‌هایی را علیه ده‌ها مقام و سازمان ایرانی مظنون به سرکوب معترضان وضع کرد. این بلوک ۲۷ کشوری همچنین تدابیر تنبیهی را علیه ایرانیان مرتبط با تأمین پهپادهای انفجاری برای روسیه که در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌شود، اعمال کرده است.

اسحاق هرتزوگ
اسحاق هرتزوگ

رئیس جمهوری اسرائیل در سخنرانی خود در پارلمان اروپا، ضمن ابراز نگرانی از افزایش یهودی‌ستیزی در جهان غرب، از اتحادیه اروپا خواست تا اطمینان حاصل کند که یهودیان می‌توانند به سلامت در قاره‌ای زندگی کنند که هولوکاست در آن اتفاق افتاده است.

آقای هرتزوگ که در پارلمان اروپا در آستانه بزرگداشت سالانه آزادی اردوگاه مرگ آشویتس صحبت می‌کرد، گفت که کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین مقامات بلوک ۲۷ کشور باید از قوانین، آموزش، و‌ امنیت برای ریشه‌کن کردن یهودی‌ستیزی استفاده کنند.

اسحاق هرتزوگ با اشاره به علائم هشداردهنده در این رابطه در اروپا، گفت که «متأسفانه این تصویری ناراحت‌کننده است و یهودی‌ستیزی نه تنها در درون رژیم‌های تاریک، بلکه در قلب غرب آزاد و دموکراتیک شکل می‌گیرد.»

بهودی‌ستیزی در طول دوران قرنطینه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا که نفرت‌پراکنی‌ها در فضای مجازی را افزایش داد، مورد توجه قرار گرفت. به گفته رئیس جمهوری اسرائیل «یهودی‌ستیزی با سرعتی بی‌سابقه، با کلیک یک دکمه» در حال گسترش است.

روز بین‌المللی یادبود هولوکاست مصادف با سالگرد آزادسازی آشویتس-بیرکناو توسط سربازان شوروی سابق، بدنام‌ترین اردوگاه مرگی است که آلمان نازی راه‌‌کار نهایی خود را برای کشتار یهودیان اروپا اجرا کرد.

اردوگاه مرگ آشویتس
اردوگاه مرگ آشویتس

آلمان نازی بیش از یک میلیون نفر را در آشویتس کشت که اکثر آنها بهودی بودند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۵ قطعنامه‌ای را تصویب کرد که روز بین‌المللی یادبود هولوکاست را به‌عنوان بزرگداشت سالانه تعیین کرد.

براساس آمار موجود، حدود ۶ میلیون یهودی، و میلیون‌ها نفر دیگر توسط نازی‌ها و متحدان آنها کشته شدند که حدود ۱.۵ میلیون کودک بودند.

در حالی که اسرائیل هفتادوپنجمین سالگرد تأسیس خود را اواخر امسال جشن می‌گیرد، آقای هرتزوگ در سخنرانی خود در پارلمان اروپا گفت که کشورش پذیرای انتقاد است، اما استدلال کرد که ایجاد تردید در مورد حق موجودیت کشور اسرائیل معادل یهودی‌ستیزی است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG