لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

از سیدنی تا نیویورک با نجات‌یافتگان هولوکاست؛  احمد شهید: یهودستیزی افزایش یافته است


آرشیو
آرشیو

جنبش مقابله با یهودستیزی، همزمان با روز هلوکاست جلسه‌ای به شکل آنلاین برگزار کرد که در آن نسل‌های مختلف از بازماندگان هلوکاست در مورد این رویداد سخن گفتند. این جلسه به مدت ۱۰ ساعت با عنوان از «سیدنی تا نیویورک: نشستی با نجات‌یافتگان هولوکاست از سراسر جهان» برگزار شد.

در این جلسه مجازی شماری از قانونگذاران ایالات متحده هم حضور داشتند. کارولاین بی. مالونی، نماینده دموکرات نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «همیشه باور داشته‌ام که تعصب و نفرت ریشه در کمبود آموزش دارد.»

خانم مالونی افزود: «هیچ‌کس با نفرت به دنیا نمی‌آید ولی آن را یاد می‌گیرد. هنوز شماری از جوامع و ملت‌ها هستند که در مورد هلوکاست، آموزش ماندگار ندیده‌اند و ما باید بیشتر کار کرده تا اطمینان پیدا کنیم همه از حقیقت باخبر می‌شوند.»

ماریو دیاز بالارت، نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا در مجلس نمایندگان آمریکا هم در این جلسه گفت: «افزایش یهودی‌ستیزی در جهان، در نقاطی مانند خاورمیانه، اروپا و حتی ایالات متحده، نگران کننده است. ما باید علیه این جنایاتی که ریشه در نفرت دارد، صحبت کنیم و اطمینان پیدا کنیم مردم آمریکا، به اندازه کافی آموزش و آگاهی در مورد تاریخ یهودی‌ستیزی و عواقب دردآور و وحشتناک آن، داشته باشند.»

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور آزادی دین و عقیده هم در این جلسهمجازی حاضر شد و گفت: «آمار جهانی برخوردهای یهودستیزانه هنوز بالاست و نفرت‌پراکنی و یهودستیزی که به طور خاص تاریخ هلوکاست را انکار و مختل می‌کند، به شکل مستمر و نگران‌کننده‌ای در سال‌های اخیر بالا رفته است.»

در این جلسه شماری از مقامات سیاسی و دیپلماتیک و همچنین هنرمندان حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG