لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

اسرائيل: حمله به مقبره استر و مردخای ناشی از ترویج یهودی‌ستیزی توسط جمهوری اسلامی است


مقبره استر و مردخای در شهر همدان، ایران
مقبره استر و مردخای در شهر همدان، ایران

وزارت خارجه اسرائیل در حساب فارسی توئیتری خود به اخبار تلاش برای آتش زدن مقبره استر و مردخای در همدان، واکنش نشان داد.

وزارت خارجه اسرائیل نوشته است: «ایرنا گزارش‌ها مبنی بر اینکه مقبره استر و مردخای در همدان به آتش کشیده شده را تکذیب و ادعا کرد که فردی قصد ورود به این‌ مقبره برای اجرای یکسری اقدامات را داشته، اما موفق نشده. متاسفانه این اقدامات و تهدیدها همه نتیجه شعله‌ور کردن آتش یهودی‌ستیزی توسط رژیم جمهوری اسلامی است.»

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ساعاتی پس از انتشار گزارش هایی که به این مقبره آسیبی نرسیده است، آنها را حذف کرد.

مقبره «استر و مردخای» در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی قرار دارد. این مکان جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده ‌است.

جمهوری اسلامی بارها از محو کشور اسرائیل گفته و ده سال پیش، گروهی از دانشجویان بسیجی در تجمعی مقابل مقبره «استر و مردخای» تهدید کرده بودند که این زیارتگاه یهودیان ایران را ویران خواهند کرد.

«ایلان اسکاتس کار» نماینده ویژه ایالات متحده «در امور نظارت و مقابله با یهودستیزی»، آتش‌کشیدن مقبره «استر و مردخای» مکان مقدس یهودیان ایران و جهان در همدان را قویا محکوم کرد.

این مقام وزارت خارجه با اشاره به تهدید سه ماه پیش برای تخریب این مقبره، یادآور شد که رژیم ایران دولت سردمدار حمایت از یهودستیزی در جهان است. او هشدار داد که این اقدامات ایران باید متوقف شود و از جامعه یهودی و سایر اقلیت‌ها محافظت شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG