لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

سمیه حق‌نگهدار به صدای آمریکا: فشار جمهوری اسلامی بر هنرمندان با هدف کنترل و سانسور آنها است


مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها، دو سینماگر ایرانی
مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها، دو سینماگر ایرانی

با ادامه اعتراض سینماگران، سازمان‌های سینمایی، و جشنواره‌های فیلم به اتهامات وارده از سوی جمهوری اسلامی به دو نویسنده و کارگردان ممنوع الخروج شده ایرانی به نام‌های بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، سمیه حق‌‌نگهدار، مستندساز، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا واکنش‌های گسترده بین‌المللی به وضعیت سینماگران ایرانیِ تحت سرکوب و سانسور را نمایانگر آگاهی بیشتر جامعه سینمایی جهان از این شرایط دانست.

سمیه حق‌‌نگهدار، مستندساز و از اعضای کانون فیلمسازان مستقل ایران، به صدای آمریکا می‌گوید: «بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم، زوج و همکار سینمایی، که این روزها مشغول پیش بردن ساخت فیلم جدید خود هستند، با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی، مواجه شده و در انتظار برگزاری دادگاه و محاکمه هستند.»

او در ادامه می‌افزاید که مقامات مسئول در جمهوری اسلامی، فیلم جدید صناعی‌ها و مقدم با عنوان «کیک محبوب من» را «حساسیت‌برانگیز» دانستند و به همین دلیل پس از صدور حکم ممنوع الخروجی، از سفر آنها به فرانسه برای انجام مراحل تکمیلی تولید این اثر جلوگیری کردند.

سمیه حق‌‌نگهدار
سمیه حق‌‌نگهدار

به گفته سمیه حق‌نگهدار، تصاویر ضبط شده و تمامی محتویات مربوط به این فیلم، محصول مشترک ایران و فرانسه، توقیف شده است.

او در ادامه می‌افزاید: «جمهوری اسلامی سال‌ها است که با فشار بر هنرمندان، به خصوص سینماگران، سعی در کنترل و سانسور آنها و آثارشان داشته، کنترل و سانسوری که در بسیاری از موارد منجر به ممنوع‌الکاری سینماگران به صورت رسمی یا غیر رسمی شده، و در برخی موارد سینماگران را مجبور به ترک کشورشان کرده است.»

خانم حق‌نگهدار می‌گوید: «به طور مشخص بعد از جنبش زن، زندگی، آزادی، جمهوری اسلامی در اقدامی واضح و به شکل گسترده دست به تهدید، دستگیری، و سرکوب سینماگرانی که آنها را همراه با خواسته‌های نظام نمی‌دانست، زد. کنترل شدیدتر بر آثار تولید شده، و ممنوع الخروجی تعداد بسیاری از سینماگران، در ادامه این کنترل و سرکوب صورت می‌گیرد.»

او در ادامه می‌افزاید: «اما جای خالی سینماگران ایرانی دعوت شده به جشنواره‌ها و رویدادهای سینمایی از چشم جامعه سینمایی جهان دور نماند. واکنش‌های گسترده بین‌المللی نمایانگر آگاهی بیشتر جامعه سینمایی در کشورهای مختلف دنیا نسبت به وضعیت سینماگران ایرانیِ تحت سرکوب و سانسور است. از طرفی، این می‌تواند جمهوری اسلامی را در عرصه سینمایی روز به روز بی اعتبارتر کرده و ماهیت سرکوبگر و ضد هنر این حکومت را آشکارتر کند.»

بهتاش صناعی‌ها
بهتاش صناعی‌ها

سمیه حق‌نگهدار یکی از مواردی که به آگاهی‌بخشی بیش از پیش نسبت به شرایط فیلمسازان ایران، به ویژه فیلمسازان سینمای مستقل ایران در جامعه سینمایی جهان کمک کرده است را حضور ثمربخش کانون‌های نوظهوری چون کانون فیلمسازان مستقل ایران، در جشنواره‌ها و رویدادهای مهم سینمایی جهان می‌داند.

به گفته این مستندساز، ممنوع‌الخروجی بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم که در ادامه فشار بر سینماگران ایرانی از طرف جمهوری اسلامی رخ می‌دهد، با واکنش وسیعی در سطح جهانی روبرو شده است و ۳۰ جشنواره، موسسه سینمایی، و فیلمساز بین‌المللی اخیرا با انتشار نامه‌ای سرگشاده به جمهوری اسلامی خواهان لغو اتهامات وارده به این هنرمندان و لغو حکم ممنوعیت خروج آنها از کشور شدند.

او در ادامه می‌افزاید که در تاریخ ۲۳ آذر نیز جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام، جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام، آکادمی فیلم اروپا، و اتئلاف فیلمسازان در خطر نیز با انتشار بیانیه مشترکی، افزایش تلاش‌های مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته برای بازداشت، آزار و اذیت، شکنجه، و محدودیت‌ها، علیه سینماگران ایرانی را نگران‌کننده خوانده بودند.

مریم مقدم
مریم مقدم

به گفته سمیه حق‌نگهدار، بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم با پروژه‌های سینمایی مانند «احتمال باران اسیدی» و «قصیده گاو سفید» از جمله سینماگران دغدغه‌مند مسائل اجتماعی و انسانی در ایران محسوب می‌شوند.

او با اشاره به فیلم «قصیده گاو سفید» که در سال ۱۳۹۸ ساخته شده است، آن را روایتی ظریف و هوشمندانه از قضاوت، قصاص، و آن‌چه در سیستم قضایی جمهوری اسلامی اتفاق می‌افتد، توصیف می‌کند.

این فیلم مجوز نمایش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت نکرد و با وجود طرح موضوع نامزدی آن در شورای انتخاب فیلم برای ارسال به آکادمی اسکار، در پی عدم دریافت مجوز اکران، بخت حضور در اسکار را از دست داد.

به‌رغم پخش قاچاق «قصیده گاو سفید» که به گفته بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم تیر خلاصی بود بر پیکر بی‌جان فیلم آنها، نمایش این اثر در ۳۰ کشور جهان مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار گرفت.

خانم حق‌نگهدار می‌گوید: «این فیلم از چهار سال پیش تاکنون همچنان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادستان کل کشور توقیف است و دلیل توقیف آن، شکایت قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران از تهیه‌کننده و کارگردان فیلم به اتهام تبلیغ علیه نظام عنوان شده است. اتهامی آشنا از طرف دستگاه قضا که سرکوبی است بر هر نقد و گفتمان.»

قصیده گاو سفید، داستان زنی است که همسرش به دلیل قتل عمد قصاص می‌شود، ولی پس از اعدام و در روند قضایی با اعتراف قاتل اصلی متوجه بی‌گناهی او می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG