لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

موفقیت فیلم «تاتامی» در جشنواره توکیو؛ زر امیرابراهیمی هم جایزه گرفت


فیلم تاتامی- گرفته شده از سایت جشنواره فیلم ونیز
فیلم تاتامی- گرفته شده از سایت جشنواره فیلم ونیز

فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی، و گای ناتیو، سینماگر اسرائیلی در سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی توکیو صاحب دو جایزه اصلی شد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، تاتامی جایزه دومین فیلم برتر یا جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد و زر امیرابراهیمی بعنوان بهترین بازیگر جشنواره برگزیده شد.

این جوایز چهارشنبه ۱۰ آبان توسط ویم وندرس، رئیس هیئت داوران، آلبرت سرا، کارگردان اسپانیایی، و ژائو تائو، بازیگر چینی، به زر امیرابراهیمی و گای ناتیو اهدا شد.

گای ناتیو متولد اسرائیل است و در حال حاضر در آمریکا زندگی می‌کند. او گفت که این جوایز در وضعیت تاریک کنونی اسرائیل، پس از قتل‌عام حماس در هفتم اکتبر که منجر به کشته‌شدن حدود ۱۴۰۰ تن، اکثرا غیرنظامی، و به گروگان گرفته شدن ۲۴۰ نفر در سنین مختلف شد، و آغاز جنگ اسرائیل برای نابودی حماس در غزه را به دنبال داشت، «کمی نور» به ارمغان آورد.

او در ادامه افزود: «در شرایطی که همه چیز در این تاریکی در حال سوختن و دردناک است، از توکیو خبری دریافت کردیم که برای ما، یهودیان، و تبعیدیان ایرانی مقداری نور به ارمغان آورد.»

گای ناتیو همچنین گفت: «از ویم وندرس، و هیئت داوران جشنواره متشکرم که توانستند فیلم کوچک ما را در میان هرج و مرج جهانی متمایز کنند، فیلمی که از مبارزه برای انسانیت، آزادی، و برابری می‌گوید و ادای احترام به میلیون‌ها انسان است، زنانی که هر روز برای آزادی می‌جنگند».

تاتامی در ماه‌های اخیر حضور موفقی در جشنواره‌های سینمایی جهان از جمله ونیز داشت. این نخستین بار است که هنرمندان ایرانی و اسرائیلی در چهارچوب یک پروژه بلند سینمایی در مقام کارگردانی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

داستان فیلم درباره یک جودوکار زن ایرانی به نام لیلا، با بازی آرین مندی است که همراه با مربی خود مریم، با هنرنمایی زر امیرابراهیمی، راهی مسابقات جهانی می‌شوند.

لیلا در شرایطی که یکی از شانس‌های دریافت مدال طلا محسوب می‌شود، دستوری را از تهران دریافت می‌کند که نباید با رقیب اسرائیلی مسابقه دهد. این ورزشکار باید به دروغ به مسئولان فدراسیون جهانی بگوید که مصدوم است تا با قهرمان اسرائیلی مواجه نشود؛ تصمیمی که می‌تواند سرنوشت زندگی او را تغییر دهد.

تاتامی با الهام از ماجراهای واقعی ورزشکاران ایرانی ساخته شده است که در طول دهه‌های اخیر به دلیل سیاست‌های ضد اسرائیلی جمهوری اسلامی مجبور به انصراف از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی شدند.

تاتامی پاییز گذشته در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان فیلمبرداری شد که بسیار به ایران نزدیک است. تولید این پروژه سینمایی به دلیل نگرانی‌های امنیتی به صورت مخفیانه انجام شد و تهیه‌کنندگان هیچ اطلاعاتی را در اختیار رسانه‌های خبری قرار ندادند.

در سی‌وششمین جشنواره فیلم توکیو، یسنا میرتهماسب، برای هنرنمایی در فیلم ایرانی «رکسانا» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد.

منبع: تایمز اسرائیل

XS
SM
MD
LG