لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۸

همبستگی با جنبش «زن زندگی آزادی» در جشنواره ونیز؛ سمیه حق‌نگهدار : مبارزه مردم ایران ادامه دارد


کانون فیلمسازان مستقل ایران

کانون فیلمسازان مستقل ایران «ایفما» با انتشار بیانیه‌‌ای از حضور خود در «فلش ماب» یا برنامه ویژه جشنواره فیلم ونیز خبر داد که در حمایت از جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران برگزار می‌شود.

کانون در بیانیه خود می‌گوید که این رویداد با همکاری انجمن دموکراتیک مردم ایران، و با هدف آگاهی‌رسانی درمورد وضعیت تلخ فیلمسازان و هنرمندان ایرانی دربند و تحت سرکوب اجرا می‌شود.

کانون فیلمسازان مستقل ایران از کارگردانان، سینماگران، هنرمندان، و سایر چهره‌‌های برجسته دعوت کرده است تا شنبه دوم سپتامبر در این برنامه شرکت کنند.

ایفما و انجمن دموکراتیک مردم ایران همچنین دارای غرقه مشترکی در جشنواره فیلم ونیز هستند و آگاهی‌های بیشتری را در رابطه با شرایط کنونی در ایران اختیار علاقمندان قرار می‌دهند.

سمیه حق‌نگهدار، از اعضای کانون فیلمسازان مستقل ایران به صدای آمریکا می‌گوید: «من به همراه اعضای کانون و سایر سینماگرانی که روی فرش قرمز حضور دارند، بنری را در دست خواهیم داشت که روی آن اسامی هنرمندان زندانی، یا هنرمندانی که به قید وثیقه آزاد هستند، نوشته شده است.»

به گفته خانم حق‌نگهدار، آنها از تمامی سینماگران دعوت می‌کنند تا به نشانه حمایت از مردم ایران، این بنر را امضا کنند.

سمیه حق‌نگهدار
سمیه حق‌نگهدار

او در ادامه می‌افزاید: «ما خواهان آزادی بی‌قید و شرط هنرمندان زندانی، حمایت رسانه‌های بین‌المللی، و بازتاب رویدادهای ایران هستیم، و با حضور در غرفه ایفما درباره ساز و کار و اهداف کانون، و فعالیت‌هایی که تاکنون انجام شده است، آگاهی‌‌رسانی می‌کنیم تا ایفما را به حاضرین معرفی کنیم.»


سمیه حق‌نگهدار می‌گوید: «کانون فیلمسازان مستقل ایران در آستانه سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی، امتداد صدای مردم ایران است و یادآور می‌شود که هیچ چیزی در ایران تمام نشده، هیچ مشکلی حل نشده، و مردم خواستار تغییرات اساسی در ایران هستند.»

به گفته خانم حق‌نگهدار، تمام تلاش آنها در جشنواره ونیز این است که توجه جهانی به ویژه جامعه سینماگران را به رویدادهای ایران معطوف، و تأکید کنند که مبارزات آزادی‌خواهانه مردم ادامه دارد.»

کانون فیلمسازان مستقل ایران در ماه‌های اخیر فعالیت‌های زیادی داشته است و علاوه بر گفت‌وگوهای رسانه‌ای، با حضور در جشنواره‌های مختلف سینمایی از جمله برلین و کن به معرفی آثار سینماگران مستقل و غیرحکومتی به ویژه هنرمندان جوان ایرانی پرداخت.

کانون فیلمسازان مستقل ایران در جشنواره روتردام
کانون فیلمسازان مستقل ایران در جشنواره روتردام

جشنواره فیلم ونیز جمعه ۲۵ اوت اعلام کرد «فلش ماب» را در همبستگی با زنان و مردان ایرانی که برای «آزادی» و علیه «سرکوب‌های جاری» در این کشور مبارزه می‌کنند، و همچنین فیلمسازان و هنرمندانی که توسط جمهوری اسلامی بازداشت یا زندانی شدند، روی فرش قرمز ترتیب می‌دهد.

انتظار می‌رود که سینماگران، هنرمندان، و شخصیت‌های برجسته زیادی در این برنامه شرکت کنند تا توجه دولت‌ها، رسانه‌ها، و افکار عمومی جهان را نسبت به شرایط کنونی در ایران و مبارزات آزادیخواهانه مردم این کشور جلب کنند.

فلش ماب به نوعی گردهمایی خودجوش گروهی گفته می‌شود که معمولا در مراسم هنری با حضور هنرمندان و علاقمندان با هدف یا درخواست مشخصی برگزار می‌شود و جنبه حمایتی یا انتقادی دارد.

جشنواره فیلم ونیز سال گذشته نیز برنامه مشابهی را در حمایت از جعفر پناهی، سینماگر منتقد ایرانی روی فرش قرمز ترتیب داده بود.

XS
SM
MD
LG