لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

حامد سلیمان‌زاده، منتقد فیلم: حکم صادره علیه سعید روستایی «مضحک» است


سعید روستایی
سعید روستایی

صدور حکم سنگین برای سعید روستایی، کارگردان فیلم «برادران لیلا»، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و پخش این اثر در جشنواره کن با انتقاد‌ات زیادی همراه شده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی، براساس حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این سینماگر به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده که یک بیستم آن قابل اجرا ‌و مابقی به مدت پنج سال تعلیق گردیده است.

روستایی در این ایام از هرگونه فعالیت مرتبط با فیلمسازی و همچنین ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی نیز منع شده، و باید در یک دوره «فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی» در دانشکده صدا و سیمای قم شرکت کند.

حامد سلیمان‌زاده، نویسنده، منتقد، و پژوهشگر حوزه فیلم و فلسفه در آلمان در این باره به صدای آمریکا می‌گوید: «من همیشه اعتقاد داشته‌ام و دارم که اگر حتی یک هنرمند به دلیل ابراز عقیده و انتخاب مضمون اثرش در زندان باشد، آن‌گاه تمام هنر در بند است.»

حامد سلیمان‌زاده
حامد سلیمان‌زاده

او در ادامه می‌افزاید: «بسیاری از هنرمندان هستند که ممکن است ما از شخصیت آنها یا فیلم‌هایشان خوشمان نیاید، اما وظیفه انسانی ما حکم می‌کند که نسبت به صدور احکام ظالمانه علیه آنها سکوت نکنیم. حکمی که اخیرا برای سعید روستایی صادر شده، مضحک است. از حبس و منع حق معاشرت با سینماگران گرفته تا گذراندن دوره فیلمسازی اخلاقی در قم!»

سلیمان‌زاده می‌گوید: «این یک دهن کجی به کلیت جایگاه هنر و هنرمند در ایران است. صدور چنین احکامی نتیجه سردرگمی مسئولان سینمایی و قضایی ایران است که حقیقتا نمی‌دانند چه کنند. فکر می‌کنند با اتخاذ چنین تصمیم‌هایی می‌توانند چرخه سینمای مستقل و تولید آثاری که بی‌توجه به مجوزهای من در آوردی آنها ساخته می‌شود را متوقف کنند اما زهی خیال باطل.»

او در ادامه می‌افزاید: «باید قدردان تمام سینماگرانی بود که در داخل ایران و با وجود تمام مصائب و خطرات، چشم تیزبینشان را از پشت ویزورهای دوربین‌هایشان بر نمی‌دارند و تصاویری را ثبت می‌کنند که سندهایی است از واقعیت زندگی زیر لوای حاکمیتی مستبد و زورگو.»

کارگردان و بازیگران فیلم برادران لیلا در جشنواره کن
کارگردان و بازیگران فیلم برادران لیلا در جشنواره کن

اکران فیلم برادران لیلا در جشنواره کن، و گفت‌وگوهای رسانه‌ای کارگردان و بازیگران به ویژه ترانه علیدوستی که با طرح موضوعاتی مانند مشکلات اقتصادی، حجاب، و سانسور همراه شد، با حملات زیادی از سوی محاظفه‌کاران و رسانه‌های حکومتی ایران مواجه شده بود.

انتشار نسخه غیرقانونی فیلم در فضای مجازی و عدم صدور مجوز اکران در ایران نیز بحث‌های داغی را میان سعید روستایی و مسئولین سینمایی کشور به دنبال داشت و این کارگردان به شدت از مقامات حوزه فرهنگ و هنر کشور انتقاد کرده بود.

اداره نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی اعلام کرد که پروانه نمایش فیلم سینمایی «برادران لیلا» به دلیل آنچه «تخلفات و سرپیچی از مقررات» عنوان شده، صادر نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG