لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

مژگان خالقی، کارگردان سینما و تئاتر، بازداشت شد


مژگان خالقی، سینماگر بازداشت‌شده
مژگان خالقی، سینماگر بازداشت‌شده

مژگان خالقی، کارگردان سینما و تئاتر، روز شنبه ۲۰ آبان، پس از مراجعه به دادسرای اصفهان برای بازپس‌گرفتن لوازم شخصی‌اش بازداشت شد.

به نوشته صفحه اینستاگرامی «تئاتر تئاتر»، این سینماگر سال گذشته در اصفهان بازداشت و به «اقدام علیه امنیت ملی» متهم شده بود و ماموران حکومت وسایل ارتباطی او را نیز ضبط کرده بودند.

بر اساس این گزارش، خانم خالقی، کارگردان فیلم توقیف‌شده «کاباره»، در آن زمان برای ارائه مشاوره هنری و به دعوت شرکتی تحت عنوان «ققنوس» به اصفهان سفر کرده بود.

در پی اعتراضات سراسری به کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، هنرمندان حامی معترضان و مخالفان حجاب اجباری با فشارهای امنیتی فزاینده از سوی حکومت ایران مواجه شده‌اند.

در شرایطی که رسانه‌های ایران با انتشار فهرستی از بیست زن هنرپیشه مخالف حجاب اجباری، از ممنوعیت فعالیت آنها از سوی اداره نظارت سازمان سینمایی جمهوری اسلامی خبر دادند، دادستان تهران هم از هفت تن از زنان سینماگر اعلام شکایت کرده است.

این هفت سینماگر شامل ترانه علیدوستی، مژگان ایلانلو، هنگامه قاضیانی، تهمینه رضایی میلانی، سحر ولدبیگیان«ولدبیگی»، مریم بوبانی و هانیه توسلی، به «نشر اکاذیب» متهم شده‌اند.

برخوردهای تنبیهی علیه زنان سینماگر مخالف حجاب اجباری با موجی از انتقادات فعالان عرصه سینما و تئاتر در داخل و خارج از ایران روبه‌رو شده است.

XS
SM
MD
LG