لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

فیلم «دشمن» ساخته میلاد اعلامی نامزد دریافت هفت جایزه انستیتو فیلم سوئد شد


میلاد اعلامی
میلاد اعلامی

انستیو فیلم سوئد، چهارشنبه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر)، اسامی نامزدهای «گلدباگ» معتبرترین جوایز سینمایی این کشور اروپایی را در شاخه‌های مختلف اعلام کرد.

به گزارش «هالیوود رپورتر»، با توجه به حضور سینماگران برجسته در این فهرست، رقابت سختی برای دریافت جوایزی که به اسکار سوئد شهرت دارد، در جریان است.

فیلم «دشمن» ساخته میلاد اعلامی، سینماگر ایرانی سوئدی، در هفت بخش از جمله بهترین فیلم سال نامزد دریافت جایزه است.

دشمن در بخش‌های کارگردانی، فیلم‌نامه، فیلم‌برداری و تدوین نامزد دریافت گلدباگ شده است. این در حالی است که پیمان معادی و مارال نصیری نیز نامزد دریافت جوایز بهترین بازیگران مرد و زن هستند.

میلاد اعلامی، پس از اعلام اسامی نامزدها که دستاورد ارزنده‌ای برای او به‌عنوان یک سینماگر جوان ایرانی سوئدی محسوب می‌شود، در صفحه اینستاگرام خود به بازیگران، عوامل و دست‌اندرکاران فیلم دشمن که در این ماجراجویی سینمایی با او همراه بودند، تبریک گفت.

دشمن، از طرف سوئد برای شرکت در بخش آثار بین‌المللی یا غیرانگلیسی‌زبان به آکادمی اسکار نیز معرفی شده است.

میلاد اعلامی، از شش سالگی همراه با خانواده ایران را ترک و به سوئد مهاجرت کرد. او در این فیلم از ماجراها و تجربیات شخصی خود در سوئد به‌عنوان یک مهاجر ایرانی نیز الهام گرفته است.

میلاد اعلامی پیشتر به صدای آمریکا گفته بود این «فیلم درباره آزادی است و فردی که در یک کشور دیکتاتوری مانند ایران بزرگ می‌شود و به کشور آزادی مانند سوئد مهاجرت می‌کند. در این اثر نشان می‌دهیم که این آزادی چه احساسی دارد، آیا می‌توانید از آن استفاده کنید؟»

دشمن، درباره ایمان، یک کشتی‌گیر ایرانی با بازی پیمان معادی است که همراه با همسر و دو دخترش به سوئد پناهنده می‌شود. او برای سرعت بخشیدن به روند تأیید درخواست پناهندگی تصمیم می‌گیرد تا دوباره کشتی بگیرد ‌و برای تیم ملی سوئد انتخاب شود.

فیلم بر مقوله مهاجرت تمرکز دارد و گوشه‌هایی از مشکلات پناهندگان در کشورهای اسکاندیناوی را به تصویر می‌کشد. در عین حال به چالش‌های شخصی و خانوادگی، دوگانگی احساسی، و سردرگمی این کشتی‌گیر در مواردی مانند همجنسگرایی می‌پردازد که یکی از معماهای اصلی داستان و دلیل خروج او از ایران است.

مراسم اهدای جوایز گلدباگ قرار است ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) در شهر استکهلم برگزار شود.

خبر موفقیت میلاد اعلامی در سوئد در شرایطی اعلام می‌شود که فیلم «شیدا» ساخته نورا نیاسری، سینماگر ایرانی استرالیایی اخیرا نامزد دریافت ۹ جایزه آکادمی هنرهای سینما و تلویزیون استرالیا شده است.

زر امیرابراهیمی ونورا نیاسری
زر امیرابراهیمی ونورا نیاسری

شیدا در بخش‌هایی مانند بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم‌نامه، فیلم‌‌برداری، و زر امیرابراهیمی برای بهترین بازیگر زن نامزد دریافت جایزه شده است.

شیدا نیز از طرف استرالیا برای شرکت در بخش آثار بین‌الملل یا غیرانگلیسی‌زبان به آکادمی اسکار معرفی شده است.

این فیلم ماجرای یک زن ایرانی را به تصویر می‌کشد که همراه با دختر خردسالش راهی استرالیا شده و در اردوگاه پناهندگان زندگی می‌کند. آنها در جستجوی آزادی و در تلاش برای تطبیق خود با شرایط جدید زندگی هستند، ولی فراموش کردن گذشته‌های تلخ چندان ساده نیست.

نورا نیاسری علاوه بر کارگردانی شیدا، نویسنده فیلمنامه نیز هست. او این اثر را با الهام از تجربیات واقعی دوران کودکی خود در استرالیا ساخته است.

در تنظیم این مطلب از گزارش هالیوود رپورتر استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG