لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

اعتراضات خیابانی پس از رای هیئت منصفه دادگاه یک مامور پلیس در فرگوسن


هیئت منصفه ی دادگاه یک مامور پلیس که جوانی سیاه پوست را در شهر فرگوسن در ایالت میزوری آمریکا با شلیک گلوله کشت، رای داد که این پلیس سفید پوست تحت تعقیب قضایی قرار نگیرد.

حکم هیئت منصفه باعث شد معترضان در شهر فرگوسن به خیابان ها بریزند و مقامات امنیتی نیز پیش از آن اعلام وضعیت اضطراری کردند.

شبکه های خبری آمریکا به طور زنده صحنه های اعتراضات را نشان دادند.

معترضان برخی از ساختمان های تجاری را به آتش کشیده اند و پلیس ضد شورش به خیابان ها آمده است و برای متفرق کردن معترضان گاز اشک آور پرتاب کرد.

معترضان به خودروهای پلیس حمله کردند، و فروشگاه های محلی را غارت کردند. هنوز گزارشی از مجروحیت احتمالی منتشر نشده اما صدای شلیک تیر شنیده شده است.

در نیویورک و برخی دیگر از مناطق آمریکا نیز اعتراضاتی به رای هیئت منصفه صورت گرفته است. شماری از معترضان مقابل کاخ سفید در واشنگتن تجمع کردند.

مایکل براون، جوان سیاه پوست که مسلح نبود، چهار ماه پیش با شلیک گلوله درن ویلسون، مامور پلیس، در یک رویارویی خیابانی در فرگوسن کشته شد.

رابرت مک کالوچ، دادستان سنت لوئیس کانتی، اواخر روز دوشنبه رای هیئت منصفه را اعلام کرد. هیئت منصفه گفته دلایل منطقی برای اعلام جرم علیه درن ویلسون پیدا نکرده است.

مایکل براون ۱۸ مرداد ماه کشته شد. این رویداد در منطقه عمدتا سیاه پوست نشین حاشیه «سنت لوییس» که عمدتا ماموران سفید پوست پلیس در آن گشت زنی می کنند، باعث بروز تنش شد.

شب بعد کشته شدن مایکل براون، اعتراضات آغاز شد و چندین هفته طول کشید. پلیس به آن اعتراضات با خودروهای زرهی و گاز اشک آور واکنش نشان داد.

پس از اعلام رای هیئت منصفه، خانواده مایکل براون با صدور بیانیه ای نارضایتی خود را از رای صادر شده اعلام کرد. وکیل درن ولیسون نیز گفت هیئت منصفه قبول کرد که واکنش این مامور پلیس در حین رویارویی با مایکل براون مطابق قانون و مقررات پلیس بوده است.

در واشنگتن، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا طی نطقی از پلیس خواست از خود خویشتن داری نشان دهد. او از آمریکاییان خواست قبول کنند که این رای هئیت منصفه بوده است. او گفت در بخش های بسیاری از کشور، بین مجریان قانون و اقلیت های نژادی «عدم اعتماد عمیقی» وجود دارد.

آقای اوباما گفت برخی از آمریکاییان با این رای موافق و برخی دیگر مخالف هستند. او همچنین گفت خانواده مایکل بروان از این رای ناراضی هستند اما خواهان اعتراضات مسالمت آمیز هستند.

باراک اوباما اذعان کرد که برخی از رای هیئت منصفه «عمیقا ناراحت» و حتی «خشمگین» هستند، اما از معترضان خواست از توسل به خشونت خودداری کنند.

پلیس گفت در جریان نا آرامی ها چندین ساختمان به آتش کشیده شد.

XS
SM
MD
LG