لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

ادامه تظاهرات در فرگوسن آمریکا؛ ۲ نفر زخمی و ۳۱ نفر بازداشت شدند


یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا - ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

با وجود اعلام ورود گارد ملی به ناآرامی‌های شهر فرگوسن در ایالت میسوری ایالات متحده، این نیروها خود را از درگیری‌های پلیس و معترضان دور نگه داشتند و در نتیجه، ناآرامی‌ها تا ساعات پایانی روز دوشنبه در آن شهر همچنان ادامه یافت.

شنبه هفته گذشته، یک جوان سیاه‌پوست به ضرب گلوله پلیس در شهر فرگوسن کشته شد که منجر به بروز اعتراض گروهی از مردم شد، و با وجود گذشت چند روز و اعلام مقررات منع رفت و آمد شبانه، هنوز از شدت تظاهرات کاسته نشده است.

سه روز بعد از کشته شدن او و اوج‌گیری اعتراضات نسبت به پلیس آن شهر، فرماندار ایالت میسوری از اداره پلیس شاهراه‌های ایالتی خواسته بود که امنیت شهر فرگوسن را موقتاً در دست بگیرند.

اما ادامه اعتراضات باعث شد تا در اولین ساعات روز دوشنبه، جی نیکسون فرماندار ایالت میسوری، که از حزب دموکرات است، به واحدهایی از گارد ملی دستور دهد تا به شهر فرگوسن اعزام شوند.

با این وجود، تظاهرات در روز دوشنبه نیز ادامه یافت و در ابتدا صلح آمیز بود، اما ساعاتی بعد به خشونت کشیده شد.

پلیس معقتد است، گروه کوچکی هستند که از اعتراضات بحق مردم سوء استفاده می‌کنند.

رن جانسون، فرمانده پلیس شاهراه‌های ایالت میسوری می‌گوید «کسی که در این تظاهرات حضور داشته می‌فهمد که پویایی خطرناکی در شب وجود دارد. این پویایی به گروه کوچکی از خرابکاران که از بکارگیری خشونت ابائی ندارند و در میان جمعیت پنهان شده‌اند، اجازه می‌دهد هرج و مرج ایجاد کنند.»

کاپیتان جانسون با بیان این که تظاهرات مردم صلح‌آمیز است و تجمع‌کنندگان با احترام رفتار می‌کنند و با پلیس درگیر نمی‌شوند، گفت اما «خلافکاران هستنند که با پرتاب کوکتل مولوتف و تیراندازی، جان و مال بقیه مردم را هم به خطر می‌اندازند.»

حدود ۴۰ نفر از ماموران پلیس فدرال آمریکا برای انجام تحقیقات در این پرونده به فرگوسن رفته‌اند، و وزیر دادگستری ایالات متحده نیز روز یکشته دستور داد، بار دیگر از جسد مقتول این حادثه کالبد شکافی شود. بنابر گزارش‌ها، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که آن قربانی جوان، بر اثر اصابت ۶ گلوله پلیس که از روبرو شلیک شده بود، کشته شده است.

رفت و آمد شبانه در شهر فرگوسن از نیمه شب تا ساعت ۵ بامداد ممنوع شده است، اما تاثیر محسوسی در کاهش اعتراضات یکشنبه شب نداشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده که تعطیلات تابستانی خود را نیمه‌کاره گذشات و برای گفتگو و رایزنی با مشاوران خود روز دوشنبه به واشنگتن بازگشت، در سخنانی در کاخ سفید گفت وزیر دادگستری را به منظور هدایت تحقیقات مستقلی از جانب دولت فدرال، مامور کرده است به فرگوسن برود.

باراک اوباما در ادامه با بیان این که «احساسات و عصبانیت» ساکنان شهر فرگوسن را درک می‌کند، از آنها خواست از هر نوع خشونت دوری کنند و گفت «به جامعه فرگوسن که به حق صدمه دیده‌اند و به دنبال پاسخ هستند، بار دیگر می‌گویم به جای فقط فریاد زدن بر سر یکدیگر، بهتر است موضع طرف مقابل را هم درک کنیم.»

وی همچنین فزود «به عنوان یک آمریکایی، باید از این لحظه استفاده کنیم، برای انسانیت مشترکمان، ... در روزهای آینده برای این ارزش‌ها اهمیت زیادی خواهیم داد. از این طریق است که می‌توانیم عدالت و آرامش را دوباره برقرار کنیم.»

آخرین دور درگیری معترضان با پلیس در شب گذشته، نزدیک خیابانی رخ داد که مایکل براون در آن کشته شد. بنابر اعلام فرمانده پلیس شاهراه‌های ایالت میسوری، در جریان تظاهرات دوشنبه شب، دو نفر زخمی شده و ۳۱ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG