لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

درپی ماجرای فرگوسن، اوباما خواستار بهبود وضع پلیس آمریکا شد


اوباما در نشست با مقام های دولت، مقام های انتظامی و نمایندگان جوامع و رهبران مذهبی در کاخ سفید. دوشنبه اول دسامبر ۲۰۱۴
اوباما در نشست با مقام های دولت، مقام های انتظامی و نمایندگان جوامع و رهبران مذهبی در کاخ سفید. دوشنبه اول دسامبر ۲۰۱۴

در پی تیراندازی یک مأمور پلیس سفیدپوست به نوجوان بی سلاح سیاه پوست در یکی از خیابان های شهر مرکزی فرگوسن، در ایالت میزوری، پرزیدنت باراک اوباما خواستار افزایش چند میلیونی بودجه دولت فدرال برای بهبود نیروهای پلیس در سراسر کشور شد.

اوباما پس از دیدارهایی که روز دوشنبه با اعضای کابینه، رهبران حقوق مدنی، و مقام های مجری قانون انجام داد، اعلام کرد که برای بهبود نیروهای پلیس در سراسر ایالات متحد آمریکا بیش از ۲۶۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد. او همچنین افزود که کشور به بحث های صادقانه بر سر چگونگی وضعیت اجرای قانون در کشور نیازمند است

رئیس جمهوری آمریکا گفت رنگین پوستان آمریکا احساس می کنند که پلیس آمریکا با آنان به عدالت و انصاف رفتار نمی کند و این امر سبب ایجاد، به گفته او، « جوشش آرام بی اعتمادی» در این جوامع و تزلزل و تضعیف کشور می شود.

دراین میان معترضان، به تظاهرات اعتراض آمیز در فرگوسن و دیگر نقاط کشور آمریکا ادامه می دهند. این اعتراض ها هفته گذشته و پس از اعلام حکم عدم مجرمیت دارن ویلسن توسط یک هیئت عالی قضایی، آغاز شد. دارن ویلسن مأمور پلیسی است که با تیراندازی به مایکل براون ۱۸ ساله، اورا کشته است.

اوباما گفت این بودجه اضافی برای پرداخت هزینه ۵۰ هزار دوربین بدنی است که مأموران پلیس باید برای ثبت شیوه برخوردشان با شهروندان، آن را به خود نصب کنند. همچنین بخشی از این بودجه نیز به منظور دادن آموزش های لازم برای بهبود رفتار پلیس صرف خواهد شد.

اوباما گفت برنامه های فدرال، که اداره های محلی پلیس را با ابزارهای نظامی مجهز می کنند باید پاسخگو شوند. اما اشاره ای به این که این برنامه ها قطع شوند، نکرد.

این در حالی ست که روز دوشنبه، یک هفته پس از جوشش خیابانی در فرگوسن پس از اعلام خبر حکم دادگاه، جوشش و تنش همچنان در سراسر کشور ادامه داردو سیل دسته های معترضان در خیابان ها جاری می شود. یکی از این تظاهرات اعتراضی دوشنبه شب به وقت محلی در آتلانتا، سخنان اریک هولدر، دادستان کل آمریکا را قطع کرد.

به گزارش سی ان ان، گروهی از معترضان با سردادن شعارهایی سخنان اریک هولدر را که در کلیسای تعمیدی ابنزر ایراد می شد قطع کردند.

هولدر در واکنش به این اقدام گفت «برخی منتظرند که ما آنچه را که اکنون دیدیم محکوم کنیم. اما ما این کار را نمی کنیم. آنچه ما اکنون شاهدش بودیم یک ابراز نگرانی و دل مشغولی صادقانه است. و از طریق چنین سطحی از احساس نگرانی و دل مشغولی که امیدوارم با سطحی از خویشتن داری و تعهد همراه باشد، سرانجام تغییر نهایی روی خواهد داد. »

تظاهرکنندگان پس از ۳۰ ثانیه کلیسارا ترک کردند و در حالی که شعار می دادند«عدالت نیست، صلح نیست، چیزی جز زنجیرهایمان را از دست نمی دهیم»، به اعتراض خود در خارج از کلیسا ادامه دادند.

هولدر در سخنان خود اعلام کرد که قصد دارد«معیارهای جدید و شدیدی» برای نیروهای فدرال مجری قانون اعلام کند که «یک بار و برای همیشه به پیش داوری های نژادی پایان دهد».

از ماه اوت تاکنون حدود ۳۰۰ نفر در ارتباط با اعتراض های فرگوسن، که با غارت و آتش سوزی های عمدی همراه بوده، دستگیر و بازداشت شده اند. بازداشت شدگان با اتهام هایی چون تخلف از قوانین، اخلال در انجام وظیفه پلیس و مقاومت در برابر بازداشت،و نیز بزه هایی چون دزدی درجه دو، ایجاد حریق، و نگه داری غیرقانونی مواد آتش زا و تهاجم روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG