لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

رکس تیلرسون در یک قدمی وزارت خارجه آمریکا؛ کمیته روابط خارجی سنا به او رای داد


رکس تیلرسون ۶۴ ساله است و سابقه کار دولتی ندارد اما مدیر شرکت عظیم نفتی اکسون موبیل بوده است.
رکس تیلرسون ۶۴ ساله است و سابقه کار دولتی ندارد اما مدیر شرکت عظیم نفتی اکسون موبیل بوده است.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که وظیفه بررسی اعتبارنامه گزینه دونالد ترامپ برای وزارت خارجه ایالات متحده را برعهده داشت، دوشنبه عصر به وقت واشنگتن، به رکس تیلرسون رای مثبت داد.

به گزارش رویترز، سه شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۵ رای گیری این کمیته برگزار شد که ۱۱ عضو به آقای تیلرسون رای مثبت و ۱۰ سناتور به وی رای منفی دادند. با این رای، رکس تیلرسون رئیس سابق اگزان موبیل برای رای اعتماد به صحن سنا معرفی می شود.

به نوشته رویترز به نظر می رسد او بتواند به آسانی رای اکثریت سنا را کسب کند. از صد عضو سنای آمریکا، ۵۲ نفر جمهوریخواه هستند و همین تعداد رای برای وزارت آقای تیلرسون کافی است.

سابقه: مدیر موفق شرکت چند ملیتی

یک ماه پیش دونالد ترامپ، رکس تیلرسون ۶۴ ساله را به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت خارجه معرفی کرد. او حدود یک دهه ریاست شرکت عظیم نفتی اکسون موبیل را بر عهده داشت.

تیلرسون که با رئیس جمهوری روسیه روابطی دوستانه دارد تمام عمر ۴۱ ساله حرفه ای خود را در اکسون موبیل سپری کرده است.

آقای تیلرسون که متولد ایالت نفت خیز تگزاس است، پس از اعلام خبر انتخاب شدن خود برای تصدی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که تلاش خواهد کرد تا اعتبار را به سیاست خارجه آمریکا برگرداند و در راستای اعتلای امنیت قدم بردارد.

سرمایه گذاری‌های شرکت اکسون موبیل در روسیه موجب شد که آقای پوتین در سال ۲۰۱۳ نشان دوستی به آقای تیلرسون اهدا کند.

مخالفت دموکراتها، همراهی جمهوریخواهان ناراضی

در حالی کمیته سنا به آقای تیلرسون رای داد که رابطه وی با رئیس جمهوری روسیه در روزهای اخیر موجب اختلاف برخی چهره های سرشناس کمیته روابط خارجی سنا در جلسه بررسی اعتبارنامه او شده بود.

سناتور جان مک کین، لیندزی گراهام و مارکو روبیو از جمله کسانی بودند که از وزارت او چندان استقبال نکردند اما روز دوشنبه ابتدا مک کین و گراهام در بیانیه ای اعلام کردند به تیلرسون رای می دهند. سپس مارکو روبیو اعلام کرد او هم به تیلرسون رای می دهد.

رای روبیو از این جهت اهمیت داشت که بدون رای او، تعداد دموکرات ها و جمهوریخواهان کمیته سنا برابر بود. به نوشته رویترز همه دموکرات ها به آقای تیلرسون رای منفی دادند و اگر روبیون به او رای نمی داد، امکان داشت تایید وزارت تیلرسون به خطر بیفتد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG