لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

بررسی اعتبارنامه گزینه‌های کابینه ترامپ به روز سوم رسید


یکی از گزینه های پیشنهادی ترامپ که روز پنجشنبه در مقابل کمیته سنا حضور میابد، مایک پمپئو (چپ) نامزد ریاست سازمان سیا است.
یکی از گزینه های پیشنهادی ترامپ که روز پنجشنبه در مقابل کمیته سنا حضور میابد، مایک پمپئو (چپ) نامزد ریاست سازمان سیا است.

در حالیکه به نظر می رسید با اکثریت جمهوریخواهان در سنا، گزینه های ترامپ برای کابینه کار آسانی برای کسب رای از سنا داشته باشند، اما بررسی اعتبار نامه وزرای پیشنهادی به روز سوم رسید. «جف سشنز» گزینه دادستان کل آمریکا برای روز سوم در کمیته قضایی سنا حضور خواهد یافت و «رکس تیلرسون» گزینه وزارت خارجه در روز دوم به کمیته روابط خارجی می رود.

جف سشنز (گزینه دادستان کل)

جف سشنز، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای دادستان کل آمریکاست. او اولین گزینه کابینه بود که در کنگره حاضر شد اما بعد از دو روز، مشخص نیست کمیته قضایی سنا به او رای مثبت می دهد یا خیر. سناتور ها سوالاتی را از او مطرح کرده اند و باید آقای سشنز مکتوب به آنها پاسخ بدهد.

آقای سشنز ۷۰ ساله برای اعضای سنای آمریکا غریبه نیست. او بیش از بیست سال است که از ایالت آلاباما به عنوان سناتور در سنا حضور دارد.

او از محافظه کاران سنا محسوب می شود که در دو دهه گذشته با مهاجرت غیر قانونی مخالفت کرده، و یکبار در دولت بوش با متمم ملی ممنوعیت ازدواج همجنسگرایان موافقت کرد. سشنز از جمله اولین اعضای کنگره بود که از ترامپ برای این انتخابات حمایت کرد.

این سناتور کهنه کار در حالی برای دادستانی کل از سوی ترامپ انتخاب شده که مخالفانی در سنا دارد.

به نوشته رادیو ملی آمریکا، ان پی آر، اگر روز اول بررسی اعتبارنامه جف سشنز به نوع رابطه این سناتور با دونالد ترامپ اختصاص داشت، در روز دوم تمام تمرکز روی گذشته او بود.

آقای سشنز یکبار در سال ۱۹۸۶ از سوی سنا به خاطر اظهارات منتسب به او برای یک سمت قضایی رد صلاحیت شده بود.

در پنل آخر چهارشنبه، کوری بوکر سناتور دموکرات نیوجرسی در رد اعتبارنامه آقای سشنز گفت سابقه او نشان می دهد که ما نمی توانیم روی او برای احیای عدالت و سیستم قضایی در ایالت و کشور حساب کنیم.

به گفته این سناتور، آقای سشنز از افراد رنگین پوست، زنان، جامعه همجنسگرایان و مهاجران محافظت نمی کند.

در مقابل ویلیام اسمیت، که به عنوان اولین آفریقایی تبار در کمیته قضایی سنا حضور داشت گفت دو دهه آقای سشن را می شناسد و به هیچ وجه او را نژاد پرست نمی داند.

رکس تیلرسون (گزینه پیشنهادی وزارت خارجه)

اما گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا در روز چهارشنبه درباره رابطه اش با روسیه و پوتین بارها مورد سوال قرار گرفت، از برنامه هایش درباره کره شمالی،‌چین و ایران گفت.

آقای تیلرسون در جلسه روز چهارشنبه به سناتورهای عضو کمیته روابط خارجی گفت چنانچه اعتبارنامه او تایید شود، ولادیمیر پوتین را بخاطر فعالیت هایش در اوکراین، روسیه و حملات سایبری تحت فشار بگذارد.

در جلسه چهارشنبه مارک روبیو سناتور جمهوریخواه فلوریدا بخاطر بمباران چچن و حلب، پوتین را متهم به جنایت جنگی کرد اما تیلرسون گفت از این عبارت استفاده نمی کند.

رای روبینو برای تیلرسون حیاتی است چون اگر او به تیلرسون رای ندهد، امکان دارد او با یازده رای مخالف در مقابل ۱۰ رای مثبت، پست وزیر خارجه را از دست بدهد.

به نوشته نیویورک تایمز،‌ کس تیلرسون نشان داد که کاملا با مشکلات کشورهای دیگر در سیاست خارجی آمریکا آشناست. او از توافق هسته ای ایران مطلح است، نقش چین و روسیه را مورد نظر دارد و می گوید برای کشوری چون کره شمالی برنامه دارد.

نیویورک تایمز نوشت که آقای تیلرسون سعی کرد در روز اول موضع میانه رو بین کسانی مثل مایک پنس که می گویند توافق هسته ای باید پاره شود، و کسانی که توافق را قبول دارند، بگیرد.

روز اول مایک پمپئو (گزینه ریاست سازمان سیا)

روز پنجشنبه اولین روز حضور مایک پمپئو در سنا نیز است. آقای پمپئو از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جدید آژانس اطلاعات مرکز موسوم به سازمان سیا معرفی شده است.

پمپئو ۵۳ ساله نماینده حوزه انتخابیه چهارم از ایالت کانزاس است که به عنوان جمهوریخواه از سال ۲۰۱۱ در مجلس نمایندگان حضور دارد.

آقای پمپئو مخالف بستن بازداشتگاه گوانتانامو است و درباره نقش مسلمانان یکبار گفت روحانیون مسلمانی که حملات تروریستی را به شدت محکوم نمی‌کنند، «همدست» تروریست‌ها هستند.

وی از جمله منتقدان حکومت ایران نیز است. آقای پمپئو در زمان انتخابات مجلس در ایران در سال ۹۴، خواستار حضور در ایران برای نظارت بر انتخابات شد اما مقام های ایران به او اجازه سفر ندادند.

روند تایید وزرا چطور است؟

غیر از این سه گزینه، چند گزینه دیگر هم در روزهای آینده برای شرکت در بررسی صلاحیت شان ادامه خواهند داد. ایلین چاو گزینه پیشنهادی وزارت راه روز چهارشنه در سنا حاضر شد و از سوی هم حزبی هایش مورد استقبال قرار گرفت. او که در دولت بوش پسر نیز وزیر راه بود. خبر مهم دیگر لغو جلسه دفاع وزیر پیشنهادی دفاه بود.

تیم انتقالی ترامپ از سنای آمریکا خواسته بررسی اعتبارنامه جیمز ماتیز را با دقت بهار کند. آقای ماتیز برای وزارت دفاع از سوی ترامپ انتخاب شده است.

۱- هر نامزد عضویت در کابینه به یکی از کمیته های مربوط در سنا معرفی می شود. به عنوان مثال کمیته قضایی سنا، صلاحیت دادستان کل را بررسی می کند.

۲- کمیته باید درباره نامزد تصمیم بگیرد. کمیته سنا می تواند جلسه استماع را برگزار کند، نامزد را برای رای به صحن سنا برای کسب رای معرفی کند یا اینکه از ارجاع او به صحن علنی خودداری کند. (در این صورت عملا نامزدی فرد ملغی می شود.)

۳- بعد از اینکه جلسه استماع برگزار شد، کمیته برای گزارش به صحن سنا رای گیری می کند و نتیجه این رای گیری تنها باید اکثریت داشته باشد. کمیته سه حالت می تواند به صحن سنا گزارش بدهد: می تواند با نامزد موافقت یا مخالفت کند و یا اینکه هیچ پیشنهادی به صحن سنا ندهد. اگر یک کمیته به نامزد رای مثبت بدهد، کل سنا احتمالا کفایت مذاکرات را درباره آن نامزد اعلام می کند و صلاحیت گزینه پیشنهادی تایید می شود.

۴- اگر نامزد وزارتخانه از سوی کمیته تایید شود، برای رای به صحن سنا معرفی می شود. در صحن سنا، سناتورها با رای اکثریت می توانند او را تایید کنند.

معمولا حزب مخالف رئیس جمهوری می تواند با ابزارهایی چون «اطاله بررسی» یا فیلی‌باستر مانع تایید یک نامزد شود. اما درباره این کنگره و نامزدهای کابینه این روند جواب نمی دهد چون سه سال پیش دموکرات ها رای دادند که برای صلاحیت نامزد کابینه ۶۰ رای نیاز نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG