لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۲

رکس تیلرسون: «درباره دین بزرگ اسلام به درک و شناخت عمیق رسیدم»


واشنگتن (صدای آمریکا)- رکس تیلرسون گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت صداهای میانه روی اسلام «بزرگترین متحدان» آمریکا در جنگ ایدئولوژی هستند.

آقای تیلرسون در جلسه استماعی که از صبح چهارشنبه به وقت واشنگتن در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برگزار شده و تاکنون ادامه دارد، به پرسش های سناتورها پاسخ داد و دیدگاه خود درباره مسائل مختلف جهان را برشمرد.

در این جلسه جین شهین (Jeanne Shaheen) سناتور دموکرات پرسید: «این که به عنوان آمریکایی از مسلمانان هراس داشته باشیم مفید است؟» آقای تیلرسون در پاسخ گفت: «خیر. در حرفه قبلی خود سفرهای فراوانی به کشورهای مسلمان داشتم. نه تنها در خاورمیانه بلکه در سرتاسر آسیای جنوب شرقی، و به درک و شناخت عمیقی از این دین بزرگ رسیدم.»

آقای تیلرسون افزود: «از همین روی معتقدم که می بایستی میان آن صداهای مسلمانی که همان اسلام افراطی را نفی می کنند که ما نفی می کنیم، تفاوت قائل شویم. این بخشی از پیروز شدن در جنگ است و نه پیروزی در میدان نبرد.»

خاورمیانه و اسلام

تیلرسون تاکید کرد: «ما بایددر جنگ عقیده ها پیروز شویم و یکی از متحدان بزرگ ما در این جنگ صداهای میانه رو مسلمانان است، صدای پیروان دین اسلام که از دیدگاه خود سخن می گویند و افراطی گرایی را نفی میکنند.»

آقای تیلرسون همچنین درباره مسئله صلح خاورمیانه و نزاع اسرائیل و فلسطینی ها اظهار نظر کرد. او گفت «شهرک سازی مسئله ای است که باید بین دو طرف اسرائیلی ها و فلسطینی ها حل و فصل شود و ما نمیتوانیم یک طرف را به زور به مذاکره ببریم و به سوی راه حل رهنمون شویم. من طرفدار این هستم که هریک از دو طرف از سوی خود مذاکره کنند.»

تیلرسون گفت: «امروز به دلیل تهدید ایران اسرائیل، آمریکا و کشورهای عرب خاورمیانه دشمنی مشترک یافته اند و این فرصتی است برای کشف زمینه های مشترک.»

ایران و توافق هسته‌ای

رکس تیلرسون که برای کسب رای اعتماد سنا در کنگره حضور یافته درباره ارتباط با روسیه، ایران، چین و سایر مسایل مربوط به سیاست خارجی اظهارنظر کرد.

گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده برای وزارت خارجه آمریکا می‌گوید تحریم های هسته ای مقابل ایران «فوق العاده موثر» بود.

سناتور جمهوریخواه جیم ریش در این نشست گفت توافق اتمی ایران «راه قانونی رسیدن به سلاح اتمی را مقابل ایران گذاشت. ایران حامی اصلی فعالیت های تروریستی در جهان است. دیدگاه شما در تغییررفتار ایران چیست؟»
آقای تیلرسون در پاسخ به این سوال گفت: «یکی از اثرات توافق اتمی برداشته شدن توجه از حمایت ایران از حماس و حزب الله است. من از عناصر مفید این توافق استفاده می‌کنم تا به راهی برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتم برسیم.»

رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی از توافق هسته ای ایران انتقاد کرده و آن را توافقی بد توصیف کرده بود. همزمان برخی فعالان سیاسی و دانشمندان آمریکایی خواستار توجه ترامپ به این توافق و حفظ آن شده اند.

سناتور دموکرات کریستوفر مورفی در بخشی از سوالات خود پرسید: «با در نظرگفتن این که اکسون موبیل با سوریه، ایران و سودان کار کرد، آیا کشوری وجود دارد که نخواهید با آن کار کنید؟» آقای تیلرسون در پاسخ گفت: «استاندارد ما این بود که آیا آنها به قرارداد و حاکمیت قانون وفادارند؟ آیا اقدامات ملایم تری می شود انجام داد؟»

فروش فراورده های نفتی توسط اکسون موبیل به ایران موضوع چندین پرسش از سوی سناتورهای کمیته روابط خارجی سنا بود که گفتند این شرکت هنگام تحریم ایران در سال ۲۰۰۶ محصولات خود را به ایران فروخته است. تیلرسون گفت دقیقا به یاد نمی آورد که آن زمان چه رخ داده است.

روسیه

آقای تیلرسون در بخش دیگری از سخنانش گفت رفتار و ژستی که روسیه در حال حاضر گرفته، برای آمریکا یک خطر است.

گزینه ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به سوال های سناتورها درباره رابطه و تعامل با روسیه گفت باید روسیه را در قبال رفتارشان مسئول نگه داشته شوند.

وزیر خارجه پیشنهادی ترامپ همچنین گفت ناتو درست می گوید که روسیه درحال قدرت گرفتن دوباره است. به گفته او، نیاز است آمریکا با روسیه گفت و گو داشته باشد و رهبران فعلی آمریکا را متهم کرد که ضعف رهبری در تعامل و برخورد با اقدامات روسیه داشته اند.

سناتور جمهوریخواه تد کروز در ابتدای جلسه روز چهارشنبه، با ذکر تجربه وسیع آقای تیلرسون در عرصه بین المللی در سمت رهبری کمپانی عظیم اکسون موبیل، او را گزینه ای مناسب برای وزارت خارجه آمریکا ذکر کرد.

باب کورکر سناتورجمهوریخواه از ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت شکوفایی امنیتی و نظامی تنها در سایه رشد اقتصادی میسر است. او در ادامه از فعالیت های موفق اقتصادی آقای تیلرسون ستایش کرد.

همزمان با جلسه بررسی اعتبار نامه آقای تیلرسون در جلسه و بیرون، عده ای از مخالفان او، اعتراض شان را اعلام کردند.

کاترین گیپسون خبرنگار صدای آمریکا این عکس را از معترضان در مقابل یک پمپ بنزین اکسون منتشر کرده است:

رکس تیلرسون ۶۴ ساله یک ماه پیش از سوی دونالد ترامپ برای سمت وزارت خارجه پیشنهاد شد. تیلرسون حدود یک دهه ریاست شرکت عظیم نفتی اکسون موبیل را بر عهده داشت. او اعلام کرده در صورت وزارت خارجه، کار اقتصادی خود را کنار می گذارد.

آقای ترامپ او را یکی از رهبران بازار کسب و کار عنوان کرده و گفت دانش تیلرسون در اداره یک شرکت بین المللی برای اداره موفقیت آمیز وزارت خارجه، حیاتی است. او در توییتی نوشت: «آنچه که بیش از هرچیز درباره رکس تیلرسون می پسندم این است که او تجربه زیادی در معامله های موفق با انواع دولت ها دارد.»

آقای تیلرسون که متولد ایالت نفت خیز تگزاس است، پس از اعلام خبر انتخاب شدن خود برای تصدی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که تلاش خواهد کرد تا اعتبار را به سیاست خارجه آمریکا برگرداند و در راستای اعتلای امنیت قدم بردارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG