لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

آغاز روند تایید صلاحیت اعضای کابینه دونالد ترامپ در سنای آمریکا


این هفته گزینه های پیشنهادی برای وزارت خارجه، امنیت داخلی، مسکن و راه، دادستان کل و رئیس سازمان سیا در سنا حضور میابند.
این هفته گزینه های پیشنهادی برای وزارت خارجه، امنیت داخلی، مسکن و راه، دادستان کل و رئیس سازمان سیا در سنا حضور میابند.

ده روز مانده به سوگند رئیس جمهوری جدید ایالات متحده، سنای آمریکا تایید اعضای کابینه را از روز سه شنبه آغاز می کند. گزینه های پیشنهادی اگر در این ده روز بتوانند تایید سنای آمریکا را کسب کنند، قادر خواهند بود روز اول کار دونالد ترامپ در اول بهمن (۲۰ ژانویه) کارشان را آغاز کنند.

هشت گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارتخانه ها این هفته در مقابل سنا حاضر می شوند تا رای آنها را کسب کنند و بقیه هفته آینده به سنا می روند.

سنای آمریکا در اختیار جمهوریخواهان است اما دموکرات ها هم امیدوارند با جذب چند سناتور جمهوریخواه، مانع برخی گزینه های پیشنهادی ترامپ شوند. در حال حاضر دموکراتها به عجله جمهوریخواهان برای تایید نامزدهای کابینه اعتراض دارند.

چاک شومر که بعد از بازنشستگی هری رید، رهبر اقلیت دموکرات در سنا شده، روز دوشنبه از اینکه هنوز گزینه های معرفی شده برای کابینه فرم صورت اموال شان را اعلام نکرده اند، انتقاد کرد.

دفتر اخلاق دولت وظیفه بررسی هرگونه تضاد منافع را بر عهده دارد به گفته میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، کار بررسی نامزدهای معرفی شده با سرعت ادامه دارد.

شبکه ای‌بی‌سی در گزارشی نگاهی به روند تایید وزرای پیشنهادی دارد:

چه کسانی «تایید» سنا را نیاز دارند؟

همه اعضای ارشد کابینه بجز رئیس کارکنان کاخ سفید برای شروع به کارشان نیاز به تایید سنا دارند. این اعضا شامل وزرای کشاورزی، تجارت، دفاع، آموزش، انرژی، بهداشت و خدمات انسانی، امنیت داخلی، مسکن، کشور، کار، خارجه، خزانه داری و کهنه سربازان و همچنین رئیس دفتر بودجه و برنامه ریزی، دادستان کل، آژانس محافظت از محیط زیست، نماینده آمریکا در سازمان ملل و رئیس شورای اقتصاد باید رای سنا را کسب کنند.

غیر از عالیترین مقام های وزارتخانه ها، صدها مدیر ارشد و روسای سازمان دولتی هم بعد از بررسی امنیتی باید از سوی سنا تایید شوند.

براساس قانون، سمت هایی چون مشاور رئیس جمهوری مثل مشاور امنیت ملی نیاز به تایید سنا ندارد اما رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا، باید به تایید سنا برسد.

روند سخت تایید سنا برای مدیران ارشد میانی وزارتخانه ها، گاهی تا مدتها این سمت ها را خالی رها می کند. به نوشته واشنگتن پست، در سال ۲۰۱۳ وقتی وزیر امنیت داخلی استعفا داد، پانزده سمت مهم این وزارتخانه همچنان خالی بودند.

چه زمانی رئیس جمهوری انتصابات را به کنگره معرفی می کند؟

قبل از اینکه یک نامزد وزارت به کنگره معرفی شود، او باید چندین فرم را پر کند و وضعیت او از سوی کاخ سفید و اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) بررسی شود. در این مرحله اطلاعاتی مثل گزارش صورت مالی فرد، بررسی صلاحیت جنایی و هرگونه ارتباط با دولت های خارجی جمع آوری می شود که می تواند توسط رئیس جمهوری منتخب مورد استفاده قرار بگیرد تا به عنوان مدرک در جلسه بررسی صلاحیت نامزد در سنا استفاده شود.

روند تایید وزرا چطور است؟

۱- هر نامزد عضویت در کابینه به یکی از کمیته های مربوط در سنا معرفی می شود. به عنوان مثال کمیته قضایی سنا، صلاحیت دادستان کل را بررسی می کند.

۲- کمیته باید درباره نامزد تصمیم بگیرد. کمیته سنا می تواند جلسه استماع را برگزار کند، نامزد را برای رای به صحن سنا برای کسب رای معرفی کند یا اینکه از ارجاع او به صحن علنی خودداری کند. (در این صورت عملا نامزدی فرد ملغی می شود.)

۳- بعد از اینکه جلسه استماع برگزار شد، کمیته برای گزارش به صحن سنا رای گیری می کند و نتیجه این رای گیری تنها باید اکثریت داشته باشد. کمیته سه حالت می تواند به صحن سنا گزارش بدهد: می تواند با نامزد موافقت یا مخالفت کند و یا اینکه هیچ پیشنهادی به صحن سنا ندهد. اگر یک کمیته به نامزد رای مثبت بدهد، کل سنا احتمالا کفایت مذاکرات را درباره آن نامزد اعلام می کند و صلاحیت گزینه پیشنهادی تایید می شود.

۴- اگر نامزد وزارتخانه از سوی کمیته تایید شود، برای رای به صحن سنا معرفی می شود. در صحن سنا، سناتورها با رای اکثریت می توانند او را تایید کنند.

معمولا حزب مخالف رئیس جمهوری می تواند با ابزارهایی چون «اطاله بررسی» یا فیلی‌باستر مانع تایید یک نامزد شود. اما درباره این کنگره و نامزدهای کابینه این روند جواب نمی دهد چون سه سال پیش دموکرات ها رای دادند که برای صلاحیت نامزد کابینه ۶۰ رای نیاز نیست.

آیا ترامپ رای لازم را دارد؟

جمهوریخواهان اکثریت شکننده ای در سنا دارند و همین تعداد برای تایید صلاحیت وزرای پیشنهادی ترامپ کافی است. آنها اگر اتحادشان را حفظ کنند و ۵۲ رای به هر نامزدی بدهند، او وزیر می شود.

با توجه به اکثریت شکننده جمهوریخواهان، یکی از سناتورهای جمهوریخواه خود نامزد عضویت در کابینه ترامپ است، وضع رای او چه می شود؟‌ جف سشنز سناتور جمهوریخواه ایالت آلاباما در سنا از سوی ترامپ به عنوان گزینه دادستان کل ایالات متحده آمریکا پیشنهاد شده است. آیا اگر رای جمهوریخواهان کم باشد او می تواند رای بدهد؟

در سال ۲۰۱۳،‌ جان کری سناتور وقت برای وزارت خارجه از سوی باراک اوباما معرفی شد و او در جلسه رای گیری رای داده بود.

اکثریت شکننده جمهوریخواهان این امکان را فراهم می آورد که برخی وزرای پیشنهادی رای نیاورند.

چه وقت استماع صلاحیت وزرا برگزار می شود؟

از ده روز به سوگند رئیس جمهوری منتخب جلسات استعماع صلاحیت وزرا در سنا آغاز می شود. این جدول حضور وزرای پیشنهادی است:

سه شنبه ۲۱ دی:

- جف سشنز، گزینه پیشنهادی دادستان کل

- جان کلی،‌ گزینه پیشنهادی وزارت امنیت داخلی

چهارشنبه ۲۲ دی

- رکس تیلرسون، گزینه پیشنهادی وزارت خارجه

- بتسی دیواس، گزینه پیشنهادی وزارت آموزش

- الین چائو، گزینه پیشنهادی وزارت راه

پنجشنبه ۲۳ دی

- مایک پمپئو، رئیس پیشنهادی سازمان سیا

- ویلبور راس، گزینه پیشنهادی وزارت تجارت

- بن کارسون، گزینه پیشنهادی وزارت مسکن

دوشنبه ۲۷ دی

- اندرو پوزدر، گزینه پیشنهادی وزارت کار

سه شنبه ۲۸ دی

- نیکی هالی، گزینه پیشنهادی برای نماینده آمریکا در سازمان ملل

XS
SM
MD
LG