لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

واکنش ها به نامزدی رکس تیلرسون به عنوان وزیر خارجه در دولت ترامپ


رکس تیلرسون ۶۴ ساله
رکس تیلرسون ۶۴ ساله

پس از آن که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا از انتخاب «رکس تیلرسون» مدیر شرکت عظیم اکسون موبیل در مقام تصدی وزارت خارجه دولت خود خبر داد، افراد و گروه های مختلف آمریکایی به آن واکنش های ضدونقیض نشان داده اند.

هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا:

من به این که می گویند او زیادی با روسیه نزدیک است اهمیتی نمی‌دهم. در مقام اکسون اگر با روسیه دوستی نمی‌‌کرد هیچ فایده‌ای نداشت… این نگرانی‌ها بی‌اهمیت است…هیچ کس را نمی‌شود پیدا کرد که برای تصدی وزارت خارجه تک تک شروط را دارا باشد. به نظر من انتخاب خوبی است.‌

کاندالیزا رایس وزیر خارج سابق آمریکا:‌

رکس تیلرسون انتخابی عالی برای وزارت خارجه است. او تجربه چشمگیر و وسیع بین‌المللی خود؛ درک عمیق از اقتصاد جهانی؛ و باور به نقش ویژه آمریکا در جهان را به این مقام می‌آورد.

جیمز بیکر، وزیر خارجه سابق آمریکا:‌

او به عنوان مدیر یکی از بهترین و بزرگترین کمپانی‌های جهان، مدیریت و مهارت مذاکره خود را ثابت کرده و دارای تجربه بین المللی‌ای است که برای این سمت لازم است. اطمینان دارم که او چالش‌های جهانی پیش روی ایالات متحده را درک می‌کند و ذکاوت لازم برای رسیدگی به آنها را دارد.

دیک چینی معاون سابق وزارت خارجه:‌

من سالهاست که او را می شناسم، هم در مقام مدیر و سی.ای.او شرکت اکسون و هم به عنوان دوست شخصی. او تجربه عمیق، قابلیت و قوه تشخیص لازم برای کنار آمدن با جهان خطرناکی که روبروی ما است را دارد. فهم وسیع او از وضع جهانی در نمایندگی ملت ما یک سرمایه خواهد بود.

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا:

قویا از انتخاب رکس تیلرسون برای وزارت خارجه توسط رئیس جمهور منتخب حمایت می‌کنم. او فهم وسیع، تجربه و موفقیت در مواجهه با ده‌ها رهبر و دولت در هر گوشه جهان را به این مقام می‌آورد. او شخصی با قابلیت انطباق بالاست که تنها هدفش در این مقام حفاظت و پیشبرد منافع ایالات متحده خواهد بود.»

کنت واینستین، مدیر موسسه هادسن:‌

این یک انتخاب فوق العاده است. تنها چند آمریکایی هستند که تجربه دست اول در مواجهه با مسئولان مهم و تعیین‌کننده جهان دارند.

جیم دمینت، رئیس بنیاد هریتج:‌

برای مدت‌‌های مدید ایالات متحده از موضع ضعف در عرصه جهانی ظاهر شده و آقای تیلرسون باید این روند خطرناک را برگرداند. دولت ترامپ این فرصت را دارد تا به نقش رهبری آمریکا در خارج را با نشان دادن قدرت و ثباتی که بیش از دو قرن اساس دموکراسی ما بوده جان تازه‌ای ببخشد. آقای تیلرسون باید از منافع آمریکا دفاع کند، در مواجهه با چالش‌ها از سوی قدرت‌های متخاصم مانند روسیه، ایران و چین مصمم باشد، و به متحدان ما اطمینان دهد که آمریکا همچنان در کنارشان می‌ایستد.

اد رویس، نماینده کنگره و رئیس کمیته روابط خارجی:‌

رکس تیلرسون تجربه منحصربه‌فردی دارد. مشتاق مشاهده فعالیت‌های او در احیای نقش راهبردی آمریکا و مقابله با تهدیدها علیه آزادی و صلح خواهم بود.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنای آمریکا:‌

تجربه چند ده ساله رکس تیلرسون در برنامه‌ریزی استراتژیک برای آینده، مدیریت شراکت بین‌المللی و ریسک، و رهبری متمرکز در تمام جهان شناخته شده است. او به عنوان گزینه مورد نظر پرزیدنت منتخب ترامپ برای وزارت خارجه، این مهارت‌های مهم، دانش و قابلیت را، پس از هشت سال دوران رهبری نامطمئن دولت اوباما، به این سمت می‌آورد.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا:‌

آقای تیلرسون فردی تاثیرگذار و دارای دانش کاری فوق‌العاده از جهان است. این انتخاب را به او تبریک می‌گویم و چشم انتظار برگزاری جلسه تایید او خواهم بود.

سناتور دموکرات باب کاردین، عضو کمیته روابط خارجی سنا:‌

من به شدت نگران مخالفت آقای تیلرسون با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه پس از حمله غیرقانونی، اشغال و ضمیمه کردن کریمه به روسیه و دوستی نزدیک او با ولادیمیر پوتین هستم. اکسون موبیل سابقه بدی در قبال علوم تغییرات اقلیمی و محیط زیست دارد. آقای تیلرسون نشان داده که به جهان شرکت‌های تجاری وارد است و می‌تواند منافع سهام خود را در اولویت قرار دهد، اما آیا می‌تواند وزیر خارجه‌ای باشد که منافع امنیت ملی مردم آمریکا را در اولویت قرار دهد؟ باید منتظر ماند و دید.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه:

آقای تیلرسون بازرگانی مستعد باتجربه وسیع بین‌المللی است. بسیار مشتاق دیدار و گفت‌وگو با او بویژه درباره روابط آمریکا و روسیه هستم. بر اساس روابط تجاری او با دولت پوتین و مخالفت با اعمال تحریم علیه دولت روسیه، پرسش‌های زیادی باقی است. انتظار دارم که روابط آمریکا - روسیه در روند تایید او در این سمت نقش مهم و مرکزی داشته باشد.

الیوت انگل قانونگذار و عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان:‌

رکس تیلرسون صلاحیت تصدی وزارت خارجه را ندارد و سنا نباید او را تایید کند. سوای نداشتن تجربه دیپلماتیک، روابط نزدیک او با ولادیمیر پوتین و روسیه در تضاد با سمت او در وزارت خارجه قرار می‌گیرد. بویژه زمانی که شواهد حاکی است روسیه در انتخابات ما به نفع آقای ترامپ مداخله کرده، فکرش را هم نمی‌شود کرد که آقای تیلرسون دیپلمات ما باشد. اگر سنا او را تایید کند، علاقمند به شنیدن توضیح او در کمیته روابط خارجی هستم تا درباره روابط خارجی او بويژه با روسیه بیشتر بدانیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG