لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

جان کری «یادداشت خروج از کابینه» را خطاب به اوباما منتشر کرد


جان کری وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما از توافق هسته ای با ایران بعنوان یکی از دستاوردهای دولت اوباما یاد کرد.

آقای کری در نامه‌ای موسوم به «یادداشت خروج از کابینه» که روز پنجشنبه ۱۶ دی منتشر کرد، فهرستی از موارد را برشمرده که از دیدگاه او نقاط روشن کارنامه هشت ساله ریاست جمهوری اوباما در آمریکا و اثرات داخلی و بین‌المللی آن است.

در این فهرست آقای کری مواردی چون کاهش شمار نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی خشن، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، مبارزه با برنامه اتمی کره شمالی، جلوگیری از گسترش تسلیحات کشتار جمعی، برنامه‌های زیست محیطی و حفاظت از کره زمین، حمایت از تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری‌ها در جهان از جمله در یمن، اوکراین، سوریه، لیبی، کلمبیا، اسرائیل و فلسطینی‌ها، و قبرس و همچنین حفظ روابط دوستانه با متحدان اروپایی، حفظ توازن در آسیا، ازسرگیری روابط با کوبا، سرمایه‌گذاری در آفریقا، بهبود اقتصاد در آمریکا، ارتقاء ارزش‌های انسانی و برابری جنسیتی و تحکیم امنیت سایبری را از جمله دستاوردهای رهبری او برشمرده است.

جان کری رسیدن به توافق هسته ای با ایران را به نوعی حذف یک خطر امنیتی بدون شلیک یک گلوله توصیف کرده است.

آقای کری در این نامه خلاصه ای از سوابق فعالیتهای هسته ای ایران، تحریمها، و آغاز مذاکرات تا رسیدن به توافق را آورده و گفته است از ابتدا دولت اوباما میدانست چالشی بزرگ را برعهده گرفته اما اکنون جهان امن تر شده است.

آقای کری توافق را پیش زمینه فرصتها و چشم انداز بهتری برای مردم ایران دانسته و می‌گوید هنوز تنش میان دو کشور وجود دارد و باید فشار بر ایران حفظ شود تا در برخی سیاستهای دولت ایران در زمینه حقوق بشر، برنامه موشکی، دخالت در امور کشورهای همسایه و حمایت از تروریسم...تحولی ایجاد شود.

آقای کری می‌نویسد ایالات متحده اگر در خانه خود قوی نباشد در خارج نیز قوی نیست. او می‌گوید «برای ما سیستم دموکراتیک، اقتصاد، احترام به حقوق بشر، نظام قضایی،و آزادی بیان در داخل آمریکا بر هر جای دیگران جهان ارجحیت دارد.» ​

جان کری می‌گوید عظمت آمریکا تنها در سایه تلاش مردم حفظ می‌شود و مردم و رهبران آمریکا مسئولیت دارند تا آن را حفظ کنند.

جان کری سیاستمدار ۷۳ ساله آمریکایی و از فوریه ۲۰۱۳ تا کنون در سمت شصت‌وهشتمین وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما خدمت کرده است.

دونالد ترامپ رکس تیلرسون مدیر شرکت نفتی اکسون موبیل را برای وزارت خارجه برگزیده که او برای احراز این سمت باید هفته آینده از سنای آمریکا رای مثبت کسب کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG