لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

کمیته های سنا صلاحیت نامزدهای وزارت خارجه و رئیس سیا را به رای می گذارند


رکس تیلرسون (راست)، مایک پمپئو
رکس تیلرسون (راست)، مایک پمپئو

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز دوشنبه ۲۳ ژانویه درباره صلاحیت رکس تیلرسون، گزینه مورد نظر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای وزارت خارجه رای گیری می کند. کمیته اطلاعات و امنیت نیز قرار است درباره صلاحیت مایک پمپئو برای ریاست سیا رای گیری کند.

روز یکشنبه دو سناتور بانفوذ جمهوریخواه جان مک کین و لیندزی گراهام اعلام کردند که از نامزدی آقای تیلرسون حمایت می کنند. آنان پیشتر درباره روابط رکس تیلرسون، مدیر سابق شرکت نفتی اکسون موبیل با روسیه ابراز نگرانی کرده بودند.

آقایان مک کین و تیلرسون روز یکشنبه در بیانیه ای مشترک گفتند: «علی رغم نگرانی هایی که درباره روابط گذشته او با ولادیمیر پوتین و دولت روسیه داریم، معتقدیم که آقای تیلرسون می تواند مدافعی موثر برای منافع آمریکا باشد.»

سناتور مک کین در این زمینه به شبکه خبری ای.بی.سی گفت: «به نظر من وقتی که تردید وجود دارد، باید به رئیس جمهوری جدید اعتماد کنیم.»

با آن که حمایت مک کین و گراهام شانس آقای تیلرسون را بهبود داده اند، اما هیچیک از آنان عضو کمیته روابط خارجی که شامگاه دوشنبه رای گیری را برگزار می کند، نیستند.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالات فلوریدا نیز روز دوشنبه گفت که از رکس تیلرسون برای تصدی وزارت خارجه آمریکا احمایت می کند. او پیشتر گفته بود که هنوز تصمیم خود را نگرفته و به محض آن که تصمیم بگیرد درباره آن اطلاع رسانی خواهد کرد.

آقای روبیو در فیسبوک خود نوشت با وجود برخی مخالفتهایی که ممکن است داشته باشد، اما باید به گزینه های رئیس جمهوری برای کابینه احترام گذاشت.»

سناتور روبیو عضو کمیته روابط خارجی است. او هفته گذشته گفت: «در حال کار بر روی مسئله هستیم و به محض این که تصمیم بگیریم آن را اطلاع می دهیم.»

جمهوریخواهان با یک کرسی در کمیته روابط خارجی اکثریت دارند، و اگر آقای روبیو به دموکراتهایی که پیش بینی می شود علیه وی رای بدهند می پیوست، مدیر سابق اکسون موبیل شکست می خورد.

مدیریت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا

همچنین روز دوشنبه، سنا درباره صلاحیت مایک پمپئو گزینه مورد نظر آقای ترامپ برای ریاست سیا رای گیری می کند. پیشتر دموکرات ها با استفاده از یکی از چند کارت باقیمانده شان، جلوی تایید او را در روز جمعه گرفتند.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفت: «دموکرات های سنا در نامزدی مایک پمپئو اخلال ایجاد کرده و با مسئله امنیت ملی سیاست بازی می کنند.»

جمهوریخواهان امیدوار بودند که تا جمعه گذشته بتوانند تمهیدی بیندیشند که آقای پمپئو و دیگران تایید صلاحیت شوند اما تنها دو نفر از این سد گذشته و تایید صلاحیت شدند: ژنرال جیمز متیس برای وزارت دفاع و جان کلی برای ریاست سازمان امنیت ملی.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه در بازدید از مقر سیا در ایالت ویرجینیا گفت: «همه اعضای کابینه را خواهیم آورد، اما کار بعضی کمی بیشتر از بقیه طول می کشد.»

جمهوریخواهان می گویند که در سال ۲۰۰۹ رئیس جمهوری قبلی با نامزدهای تایید صلاحیت شده بیشتری وارد کاخ سفید شد. سناتور مک کین گفت: «به خوبی به یاددارم که در ژانویه ۲۰۰۹ سنا در اولین روز تحلیف هفت عضو کابینه را تایید کرد. هفت نفر، نه دو نفر.»

او گفت: «به چه دلیل است که ما پیش نمی رویم و تیم امنیت ملی رئیس جمهوری را به او تحویل نمی دهیم، آن هم وقتی که بیش از هر زمان دیگری در تاریخ اخیر، به آن احتیاج داریم؟»

بهانه دموکرات ها برای کند کردن روند تایید گزینه های کابینه آقای ترامپ این است که آنان در اعلام مسائل مالی و بررسی های اخلاقی و رفتاری خود کند عمل کرده اند.

سنای آمریکا قرار است جلسات رای گیری درباره نامزدی وزارت خزانه داری، انرژی، و بهداشت و همچنین آژانس حفاظت از محیط زیست را برگزار کند.

XS
SM
MD
LG