لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

پرزیدنت ترامپ: اخراج مهاجران غیرقانونی «عملیات نظامی» است


Activists of Ukrainian far-right movements attack police officers during a protest of agricultural workers against land reform in Kyiv, Ukraine.
Activists of Ukrainian far-right movements attack police officers during a protest of agricultural workers against land reform in Kyiv, Ukraine.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا تلاشهای دولت خود را برای اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا، «عملیات نظامی» نامید. دونالد ترامپ که با مدیران عامل کارخانجات و شرکت های تولیدی دیدار می کرد، این اصطلاح را استفاده کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه ۵ اسفند گفت ما در حال اخراج آدم های خیلی بد هستیم و تا به حال کسی به این اندازه ندیده است. آنها آدم های خیلی بدی هستند و کار ما یک عملیات نظامی است.

نشریه اینترنتی هیل با نقل سخنان آقای ترامپ نوشت برغم استفاده رئیس جمهوری از اصطلاح عملیات نظامی، قرار نیست که نهادهای نظامی آمریکایی نقشی در این فرایند ایفا کنند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: ببینید در مرزها چه اتفاقی می‌افتد. این اولین بار است که ناگهان می‌بینیم اعضای گروه‌های تبهکار از کشور اخراج می‌شوند. در حال اخراج اربابان مواد مخدر هستیم.

اشاره رئیس جمهوری آمریکا به تسریع اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا است.

۸ بهمن رئیس جمهوری آمریکا در یک فرمان اجرایی از برنامه های جدیدی برای اخراج مهاجران غیرقانونی خبر داد. این فرمان در روزهای اخیر با نامه های وزیر امنیت داخلی تسریع شده است.

پیشتر گفته شده بود مهاجران غیرقانونی که سابقه کیفری دارند مورد اخراج قرار می گیرند، اما وزارت امنیت داخلی، هر مهاجر غیرقانونی که مظنون در پرونده ای باشد را هم اخراج خواهد کرد.

پیش از این اگر فردی غیر قانونی وارد آمریکا می شد، برخورد قضایی با او نمی شد اما در نامه جان کلی خواستار محاکمه افراد مهاجران غیرقانونی شده که اگر بعد از بازگشت به کشورشان، دوباره قصد ورود به آمریکا را داشته باشند، به عنوان محکوم سابق با آنها برخورد شود و از ورودشان ممانعت شود.

در یادداشت‌های وزارت امنیت داخلی که روز سه شنبه منتشر شد، تشدید عملیات برخورد با مهاجرت غیرقانونی، تعریف اتباع بیگانه خلافکار، و در عین حال کاهش تعداد مناطق به اصلاح «امن» که مهاجران غیرقانونی در آنها بدون نگرانی از برخورد قانونی اقامت دارند، و همچنین فهرست قوانین انتظامی محلی برای اجرای سیاست‌های مهاجرتی فدرال تشریح شده است.

بر اساس فرمان جدید ریاست جمهوری، که حکم قانون را برای دستگاه‌های دولتی دارد، ماموران فدرال دیگر قادر نخواهند بود مهاجرانی غیرقانونی که در معرض اخراج قرار دارند را از اجرای حکم اخراج معاف کنند؛ مگر در مورد آنهایی که در سنین کودکی وارد آمریکا شده و تحت حمایت قانونی با همین عنوان قرار دارند.

در این اسناد، که خبر مربوط آن برای نخستین بار در روز جمعه رسانه‌ای شد، تنها یک استثنا ذکر شده و آن مهاجرانی هستند که در کودکی وارد ایالات متحده شده‌اند و بر اساس قانونی با همین عنوان، در دولت باراک اوباما برای ماندن در آمریکا تحت حمایت قانونی قرار گرفتند.

حدود ۷۵۰ هزار مهاجر فاقد مدارک قانونی در ایالات متحده، در سنین کودکی وارد کشور شده‌اند. از آنجا که این افراد گاه تنها و گاه به همراه بستگان خود، با امید به ماندن و کار کردن در آمریکا بدون ترس و نگرانی از اخراج، به این کشور آمده‌اند، از آنها با عنوان «رویا بافان» یاد می‌شود.

این یادداشت‌ها تفسیر روشنی از بخشی از فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است که روز ۲۵ ژانویه امضا شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG