لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

دونالد ترامپ فرمان‌‌های اجرایی ساخت دیوار مرزی و برخورد با مهاجران غیرقانونی را امضا کرد


رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه فرمان اجرایی آغاز روند ساخت دیوار در امتداد مرزهای مشترک با مکزیک با هدف جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به ایالات متحده را صادر کرد.

دونالد ترامپ این فرمان های اجرایی را هنگام بازدید از وزارت امنیت داخلی، یک نهاد دولتی فدرال که مسئولیت حفاظت از مرزهای ایالات متحده را بر عهده دارد، امضا کرده است.

وی پس از امضای این فرمان ها در سخنانی در میان جمعی از کارکنان این وزارتخانه گفت که ساخت دیوار مرزی با مکزیک، هزاران جان، میلیون ها شغل و میلیاردها دلار را نجات می دهد.

این در حالی است که به نوشته نشریه هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می‌دهد، همکاران آقای ترامپ در کاخ سفید با دو مقام ارشد دولت مکزیک دیدار و در این زمینه گفت‌وگو کردند.

پیش بینی می شود ساخت دیوار مرزی با چالش‌های مختلفی روبرو شود؛ از جمله نحوه تامین بودجه آن که آفقای ترامپ گفته است مکزیک باید سهم خود را در آن بپردازد، اما مقام‌های مکزیکی آن را رد کرده‌اند.

بیش از هزار کیلومتر از مرز ۳۲۰۰ کیلومتری ایالات متحده با مکزیک، از دهه ۹۰ میلادی تا کنون حصارگذاری شده است و بیشتر آن هم پس از قانون مصوب سال ۲۰۰۶ در دولت جرج دبلیو بوش ساخته شده است.

دیگر فرمان ریاست جمهوری مربوط به برخورد با مهاجرانی است که به صورت غیرقانونی از مرز عبور کرده و پس از دستگیری، بدون انجام مراحل رسمی برای اخراج از کشور، به مرز بازگردانده می‌شوند.

پیشتر همچنین گزارش شده بود رئیس جمهوری جدید آمریکا، در راستای اقدامات خود در زمینه مهاجرت، قصد دارد روند پذیرش پناهجو را برای ۱۲۰ روز به حال تعلیق در آورد و ظرفیت پذیرش پناهجویان را از ۱۱۰ هزار نفر به ۵۰ هزار نفر کاهش دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برخی منابع آگاه نیز گفته‌اند که دونالد ترامپ در فکر اعمال محدودیت‌های جدیدی در روند صدور ویزا برای شهروندان برخی کشورها، از جمله ایران، عراق، سومالی، سودان، لیبی، سوریه و یمن به خاک ایالات متحده است.

برخی رسانه ها می گویند انتظار نمی رود با صدور چنین فرمانی، تغییری در وضعیت ایرانی های دارای کارت اقامت دائم در آمریکا بوجود آید. همچنین برخی پناهجویانی که به دلایل مذهبی می خواهد وارد آمریکا شوند، احتمالا از این قانون مستثنی خواهند بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG