لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

سخنگوی کاخ سفید: تامین امنیت کشور در اختیار رئیس جمهوری است


سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز سه شنبه خود به موضوعات مختلفی، از جمله برنامه اصلاح قوانین مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، اشاره کرد و گفت دولت در حال بررسی طرح وزارت امنیت داخلی برای استقرار برنامه‌ هوشمند کردن مهاجرت و تقویت امنیت آمریکا و مردم آن در داخل و خارج از کشور است.

شان اسپایسر درباره برنامه مهاجرتی و فرمان جدیدی که پرزیدنت ترامپ پیشتر وعده آن را داده بود، گفت که «این برنامه یکسره درباره تقویت امنیت آمریکا و مردم است و همانطور که پیشتر از سوی وزارت امنیت کشور اعلام شده شامل استخدام پرسنل بیشتر برای شناسایی و تشخیص سابقه مهاجران غیرقانونی و ماموران مرزی است.»

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره این که آیا آقای ترامپ بر نحوه ساخت دیوار مرزی با مکزیک نظارت خواهد داشت، با بیان این که رئیس جمهوری خود اهل ساخت و ساز است، گفت او این اختیار را دارد تا امنیت کشور را به هر شکل که صلاح باشد، تامین کند.

آقای اسپایسر همچنین گفت فرمان جدید مهاجرتی ریاست جمهوری با همکاری وزارت خارجه و به دقت طراحی می‌شود و در ادامه افزود: «تمامی تلاش‌ها برای این هدف است که مهاجران دارای سوء پیشینه و سابقه جنایی و خشونت وارد کشور نشوند، یا از کشور بیرون شوند.»

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد،‌ «تمامی افرادی که غیرقانونی در آمریکا هستند، ممکن است بازگردانده شوند، درست مثل هر کشور دیگری. اولویت بازگرداندن افرادی است که تهدید به شمار می‌روند.» وی خاطر نشان کرد وقتی که برنامه به طور کامل و با جزئیات آماده شد، آن را اعلام خواهند کرد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به خبرنگاری که پرسید شاید این طرح بر خانواده‌های سالمی که هنوز موفق به گرفتن مدارک قانونی نشده‌اند اثر بگذارد، گفت:‌ «آقای ترامپ قلب بزرگی دارد و درک می‌کند که این فرمان ممکن است استثنائاتی را هم تحت تاثیر بگذارد و حتما این مسئله را در نظر خواهد داشت.»

این اظهارات شان اسپایسر اندکی پس از انتشار دو دستور جداگانه وزارت امنیت داخلی آمریکا در ارتباط با کلیات اجرای فرمان اخیر ریاست جمهوری برای برخورد با مهاجرت غیرقانونی و اخراج مهاجران فاقد اسناد قانونی از کشوربیان شد.

در این یادداشت ها، تشدید عملیات برخورد با مهاجرت غیرقانونی، تعریف اتباع بیگانه خلافکار، و در عین حال کاهش تعداد مناطق به اصلاح «امن» که مهاجران غیرقانونی در آنها بدون نگرانی از برخورد قانونی اقامت دارند، و همچنین فهرست قوانین انتظامی محلی برای اجرای سیاست‌های مهاجرتی فدرال تشریح شده است.

با این حال، در این اسناد تنها یک استثنا ذکر شده و آن مهاجرانی هستند که در کودکی وارد ایالات متحده شده‌اند و بر اساس قانونی با همین عنوان، در دولت باراک اوباما برای ماندن در آمریکا تحت حمایت قانونی قرار گرفتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG