لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

نامه وزارت امنیت داخلی درباره فرمان مهاجرتی ترامپ: روند اخراج مهاجران غیرقانونی تسریع می‌شود


مهاجران فاقد مدارک قانونی در مقابل ساختمان مرکز خیریه موسوم به «ائتلاف برای حقوق انسانی مهاجران» در شهر لوس آنجلس - آرشیو
مهاجران فاقد مدارک قانونی در مقابل ساختمان مرکز خیریه موسوم به «ائتلاف برای حقوق انسانی مهاجران» در شهر لوس آنجلس - آرشیو

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده دو دستور جداگانه در ارتباط با کلیات اجرای فرمان اجرایی ریاست جمهوری برای برخورد با مهاجرت غیرقانونی و اخراج مهاجران فاقد اسناد قانونی از کشور، صادر کرده است.

در این اسناد، که روز سه شنبه توسط جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا صادر شد، فهرست گسترش یافته اولویت‌های مرتبط با مهاجرانی که با حکم اخراج فوری از کشور مواجه هستند، خلاصه‌ای از طرح استخدام هزاران نیروی انتظامی جدید، و نیز اختیارات مسئولان مربوطه برای اجرای قوانین مهاجرتی تشریح شده است.

تاریخ اجرای دستورالعمل‌های جدید «فوری» ذکر شده و در همچنین در این یادداشت‌ها به صراحت ذکر شده است که «پرسنل (این) وزارتخانه باید قوانین مهاجرتی ایالات متحده در مورد همه اتباع خارجی که مشمول اخراج از کشور می‌شوند را وفادارانه به اجرا در آورند.»

در این یادداشت‌ها، تشدید عملیات برخورد با مهاجرت غیرقانونی، تعریف اتباع بیگانه خلافکار، و در عین حال کاهش تعداد مناطق به اصلاح «امن» که مهاجران غیرقانونی در آنها بدون نگرانی از برخورد قانونی اقامت دارند، و همچنین فهرست قوانین انتظامی محلی برای اجرای سیاست‌های مهاجرتی فدرال تشریح شده است.

بر اساس فرمان جدید ریاست جمهوری، که حکم قانون را برای دستگاه‌های دولتی دارد، ماموران فدرال دیگر قادر نخواهند بود مهاجرانی غیرقانونی که در معرض اخراج قرار دارند را از اجرای حکم اخراج معاف کنند؛ مگر در مورد آنهایی که در سنین کودکی وارد آمریکا شده و تحت حمایت قانونی با همین عنوان قرار دارند.

در این اسناد، که خبر مربوط آن برای نخستین بار در روز جمعه رسانه‌ای شد، تنها یک استثنا ذکر شده و آن مهاجرانی هستند که در کودکی وارد ایالات متحده شده‌اند و بر اساس قانونی با همین عنوان، در دولت باراک اوباما برای ماندن در آمریکا تحت حمایت قانونی قرار گرفتند.

حدود ۷۵۰ هزار مهاجر فاقد مدارک قانونی در ایالات متحده، در سنین کودکی وارد کشور شده‌اند. از آنجا که این افراد گاه تنها و گاه به همراه بستگان خود، با امید به ماندن و کار کردن در آمریکا بدون ترس و نگرانی از اخراج، به این کشور آمده‌اند، از آنها با عنوان «رویا بافان» یاد می‌شود.

این یادداشت‌ها تفسیر روشنی از بخشی از فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده است که روز ۲۵ ژانویه امضا شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG