لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

تاکید «مایک پنس» بر همکاری با اروپا: از ناتو حمایت می کنیم؛ اروپا سهم خود را بپردازد


آقای پنس در کنار دبیرکل ناتو در بروکسل
آقای پنس در کنار دبیرکل ناتو در بروکسل

مایک پنس معاون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در بروکسل به مقامات اروپایی گفت که آقای ترامپ در واقع از این اتحادیه ۲۸ عضوی حمایت می کند. پیشتر آقای ترامپ از جداشدن کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آن دفاع کرده بود.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز مایک پنس در دیدار با دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی و نخست وزیر سابق لهستان گفت: «رئیس جمهوری از من خواست تا به بروکسل، خانه اتحادیه اروپا بیایم و یک پیام مضاعف را برسانم.» آقای پنس گفت: «امروز این افتخار را دارم که از سوی پرزیدنت ترامپ بر تعهد قوی ایالات متحده بر تداوم همکاری و مشارکت با اتحادیه اروپا تاکید کنم.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین در بروکسل در نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز حضور یافت. آقای پنس در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور در مقر ناتو گفت، آمریکا به نقش خود برای دفاع از اروپا ادامه می دهد.

وی افزود: حمایت ما از اروپا، تعهد خود اروپا را نیز نیاز دارد. رئیس جمهوری و مردم آمریکا انتظار دارند که متحدان مان نیز تلاش بیشتری برای دفاع مشترک مان انجام دهند.

آقای پنس در این نشست خبری همچنین از متحدان آمریکا در ناتو خواست که هزینه های دفاعی و تمرکز بر مبارزه با تروریسم را افزایش دهند.

ماه گذشته رئیس جمهوری آمریکا اتحادیه اروپا را «وسیله ای برای آلمان» توصیف کرد. این طرز بیان باعث رنجش رهبران اتحادیه اروپا شد که در سالهای اخیر با چالشهایی چون مشکلات اقتصادی، مهاجران و همچنین خروج بریتانیا از اتحادیه مواجه شدند. چند روز بعد آقای تاسک که نماینده ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا است، سخنان آقای ترامپ را «تهدیدی برای اتحاد اروپا» در زیر تهدید روسیه، چین و تروریسم اسلامی توصیف کرد.

آقای تاسک روز دوشنبه پس از سخنان آقای پنس گفت که احساس اطمینان می کند. او در بیانیه ای گفت که از آقای پنس درباره تعهد دولت دونالد ترامپ به حفظ نظم بین المللی مبتنی بر قانون پرسیده و این که آقای ترامپ به ناتو و «همکاری نزدیک ترانس-آتلانتیک متعهد است یا خیرو این که آیا اروپا می توانند مانند گذشته بر حمایت همه جانبه آمریکا از اتحادیه اروپا حساب کند یا خیر.»

او گفت در پاسخ به پرسش های فوق، سه بار از معاون ریاست جمهوری آمریکا جواب مثبت دریافت کرده است. او گفت اکنون وقت عمل کردن آمریکا و اروپا به وعده هایشان است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG