لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

تاثیر فرمان مهاجرتی ترامپ بر اقتصاد:‌ یک سال آینده تاثیری نخواهد داشت


علی رغم لغو موقت صدور ویزای آمریکا، و محدودیت‌های مهاجرتی که احتمالا بر نیروی کار و تولید در این کشور تاثیر می‌گذارد، اقتصاد ایالات متحده دست‌کم در یک سال پیش رو آسیبی نخواهد دید.

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از کارشناسان اقتصاد این پیش‌بینی را انجام داد. دو سوم از اقتصاددان‌هایی که در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کردند گفته‌اند که منع ویزا که در حال حاضر توسط دادگاه‌های فدرال به حالت تعلیق درآمده در تولید خالص ملی سال ۲۰۱۷ «تاثیری بسیار کم خواهد داشت یا بی‌اثر خواهد بود.»

۹ کارشناس هم گفتند که تاثیر ممانعت صدور ویزا و مهاجرت تاثیری نسبتا منفی خواهد داشت و تنها یک نفر گفت این اقدام تاثیر منفی چشمگیر بر اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

به نوشته بلومبرگ اندازه‌گیری تاثیر سیاست مهاجرتی دونالد ترامپ بر اقتصاد آمریکا پیچیده و یک روند تدریجی است.

یکی از این اقتصاددان‌ها به نام برایان شیتکین گفته است که شهروندان ایران، عراق، لیبی، یمن، سوریه، سومالی و سودان که در فرمان ترامپ از ورود به آمریکا برای ۹۰ روز منع شده‌اند، «گروهی کوچک اما بسیار ماهر و تحصیل‌کرده» هستند.

مهاجران این کشورها در مقایسه با حدود یک سوم نیروی کار آمریکا، تقریبا چهاربرابر احتمال دارد که درجه دکترای تحصیلی داشته باشند و تقریبا نیمی از آنان لیسانس دارند. او همچنین می گوید که نیروی کار این هفت کشور در پرکردن مشاغل مرتبط با بخش سلامت در آمریکا سهم بزرگی دارند.

به نوشته بلومبرگ در نبود مهاجران، سطح جمعیت نیروی کار آمریکا احتمالا سالانه و بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۳۰، دو صدم درصد کاهش خواهد یافت. منع ورود مهاجران همچنین رشد بالقوه کشور را تهدید می‌کند.

فرمان مهاجرتی ترامپ

آقای ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد.

این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت. حتی سرپرست دادستانی کل آمریکا بخاطر آنچه «سرپیچی از دستور رئیس جمهوری» نام گرفت، برکنار شد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از این فرمان اجرایی گفت عده زیادی از آمریکایی ها از این فرمان حمایت می کنند. آقای اسپایسر روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، هرگونه نگرانی مردم آمریکا نسبت به حکم مهاجرتی ترامپ را رد کرد و گفت بر اساس نظر سنجی های اخیر اکثریت مردم آمریکا از رییس جمهور تازه و رویکرد های او حمایت می کنند. سخنگوی کاخ سفید به نظر سنجی تازهموسسه پژوهشی رسموسن استناد کرد که می گوید ۵۷ در صد آمریکایی ها از اجرای این حکم حمایت کرده اند.

یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی، جمعه ۱۵ بهمن قاضی فدرال جیمز روبارت در شهر سیاتل واشنگتن به شکایت وکلای ایالت رسیدگی کرد که مدعی بودند فرمان اجرایی موجب ضرر به ایالت واشنگتن می شود. ایالت مینه سوتا نیز به این شکایت پیوسته و ادعای مشابهی مطرح کرده است.

به گفته آقای اسپایسر، آنها اعتقاد دارند اجرای این حکم تا زمانی که دولت راه بهتری پیدا نکند، باید ادامه پیدا کند.

با رای این قاضی فرمان اجرایی ترامپ را لغو شد و به این ترتیب همه محدودیت های فرمان اجرایی برداشته شد. این اقدام، واکنش دولت ترامپ را در پی داشت.

با شکایت دادگستری دولت ترامپ، دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو بررسی را انجام داد و روز پنجشنبه ۲۱ بهمن تشخیص داد که رای قاضی روبارت درست بوده و این رای به معنی ادامه تعلیق فرمان اجرایی ترامپ شد. بعد از این بود که دولت ترامپ از ادامه دعوا در دیوان عالی منصرف شد واعلام کرد فرمان اجرایی جدیدی صادر می کند.

دونالد ترامپ و دولت او بارها این که فرمان اولیه علیه مسلمانان بوده را رد کردند. دولت آمریکا می گوید هدف این فرمان اجرایی مسلمانان نیستند و تنها کشورهایی که در آنها تحقیق درستی درباره متقاضیان ویزا برای آمریکا انجام نمی گیرد، در این فهرست قرار گرفته اند. از هفت کشور مورد تعلیق در فرمان ترامپ، ایران رابطه دیپلماتیک با آمریکا ندارد و کشورهایی چون سومالی، سوریه و لیبی نیز دولت مرکزی مقتدری ندارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG