لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

سفر دو وزیر آمریکایی به مکزیک: مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی محور گفت‌وگوها


ورود رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده به مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک - ۴ اسفند ۱۳۹۵
ورود رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده به مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک - ۴ اسفند ۱۳۹۵

رکس تیلرسون وزیر خارجه و جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا روز پنجشنبه در پایتخت مکزیک با «انریکه پنا نیتو» رئیس جمهوری آن کشور و اعضای کابینه او دیدار می‌کنند. انتظار می‌رود این دیدار نخستین تماس از یک رشته تماس‌های سطح بالا میان مقام‌های دو کشور با تمرکز بر روی قاچاق مواد مخدر، مهاجرت و همچنین تجارت دوجانبه باشد.

آقای تیلرسون، که روز چهارشنبه وارد مکزیک شد، قرار است به همراه جان کلی مقام‌های ارشد مکزیک را در جریان چگونگی اجرای دستورات جدید پرزیدنت دونالد ترامپ در خصوص نحوه برخورد با مهاجران غیرقانونی بگذارند.

پیش از این ملاقات‌ها، وزیر خارجه مکزیک در مخالفت با این دستورات اجرایی جدید رئیس جمهوری آمریکا گفت، «من خیلی روشن و قاطعانه می‌گویم که دولت و مردم مکزیک اجباری به پذیرفتن مقرراتی که یک کشور بطور یکجانبه بر دیگری تحمیل می‌کند، ندارند.»

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده روز سه‌شنبه دستورات جدیدی را صادر کرد که به نظر می‌رسد اختیار کامل به مقامات می‌دهد تا مهاجران غیرقانونی یا بدون مجوز کار را اخراج کنند و هر کسی که از طریق مکزیک وارد خاک آمریکا شده نیز، حتی اگر ملیت دیگری داشته باشد، به مکزیک برگردانده می‌شود.

سفر وزیر خارجه آمریکا به مکزیک برای بهبود مناسبت دو کشور

از دید برخی این دستورات جدید، به منزله اخراج گروهی مهاجران غیرقانونی است، اما جان کلی وزیر امنیت داخلی آمریکا روز چهارشنبه در گواتمالا این برداشت را رد کرد و گفت «ما قانون داریم و باید از آن تبعیت کنیم. بنابراین، ابتدا سراغ مجرمین خواهیم رفت. هیچ اخراج گروهی در کار نیست. زمانی هم که فردی را بازداشت کنیم، روال قضائی آمریکا در مورد آنها اعمال خواهد شد.»

در دوران کمپین انتخاباتی، دونالد ترامپ قول داد نسبت به ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در کشور سخت گیرانه تر عمل کند و با گفتن این که بسیاری از مهاجران مرتکب انواع جرائم هم می‌شوند، گفت که می‌خواهد دیواری در امتداد مرز آمریکا و مکزیک بسازد تا مانع ورود غیرقانونی افراد شود.

جان کلی در این زمینه گفت «پرزیدنت ترامپ به من دستور داده کنترل در مرز جنوبی کشور را برقرار کنم. ما این کار را با ساخت یک مانع فیزیکی و بکارگیری نیروهای انتظامی، و نه نظامی، انجام خواهیم داد.»

دیدار رؤسای جمهوری آمریکا و مکزیک، که قرار بود در کاخ سفید و به فاصله کوتاهی از زمان مراسم تحلیف دونالد ترامپ صورت گیرد، به دلیل اختلاف نظر دو رهبر در مورد این که هزینه ساخت دیوار مرزی بر عهده کدام طرف خواهد بود، توسط رئیس جمهوری مکزیک لغو شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG