لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

آمریکا: روسیه مانع دسترسی بین‌‌المللی به محل حمله شیمیایی سوریه می‌شود


نمایی از مقر سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی در شهر لاهه هلند - آرشیو
نمایی از مقر سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی در شهر لاهه هلند - آرشیو

ایالات متحده روز دوشنبه روسیه را متهم کرد که مانع دسترسی بازرسان بین‌المللی به محل انجام حمله شیمیایی اخیر در سوریه می‌شود و گفتند روس‌ها یا سوری‌ها ممکن است قصد دستکاری در شواهد و مدارک مرتبط با حمله را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده آمریکا در سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در نشست امروز آن سازمان در لاهه هلند گفت، یافته های ما نشان می دهد که روس‌ها از محل انجام حمله شیمایی هفته گذشته در دوما بازدید کرده‌اند.

«کِنِت وارد» در این جلسه – که پشت درهای بسته برگزار شد و رویترز به متن بخشی از سخنان او دست یافته است – گفت، ما از این نگران هستیم که آنها ممکن است بخواهند ماموریت تحقیقاتی بازرسان این سازمان در سوریه را ناکام کنند.

نماینده روسیه این اتهام را فورا رد کرد و گفت دلیل تاخیر دسترسی سازمان منع تسلحیات شیمیایی به محل انجام حمله ادعایی شنبه هفته گذشته در منطقه غوطه در نزدیکی دمشق، حملات موشکی چند روز پیش آمریکا و متحدان آن است.

هیات نمایندگی بریتانیا نیز در نشست امروز، روسیه و دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را به ممانعت از دسترسی کارشناسان سازمان به منطقه‌ای که گفته می‌شود از گاز اعصاب در حمله هوایی به آن استفاده شده است، متهم کرد.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه می‌گویند نیروهای بشار اسد در حمله هوایی ۷ آوریل در دوما از گاز اعصاب علیه غیرنظامیان استفاده کردند و به تلافی آن، روز شنبه سه نقطه در سوریه را هدف حملات موشکی قرار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG