لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

خبرگزاری دولتی سوریه: بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به دوما رسیدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

خبرگزاری دولتی سوریه روز سه شنبه اعلام کرد بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به روستای دوما، که روز هفتم آوریل هدف حملات هوایی با استفاده از گاز اعصاب قرار گرفته است، رسیدند.

بازرسان بین المللی روز شنبه وارد سوریه شده بودند، اما رسیدن آنها به دوما با تاخیر مواجه شد و آمریکا و بریتانیا دولت سوریه و حامی آن، روسیه، را متهم به کارشکنی با هدف از بین بردن شواهد کردند.

ایالات متحده و متحدان آن دولت سوریه را مسئول حمله شیمیایی ده روز پیش می‌دانند و به تلافی آن بامداد شنبه به وقت محلی، سه مرکز مظنون شیمیایی را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.

سوریه و حامیان آن، یعنی روسیه و ایران، دست داشتن در حمله شیمیایی اخیر به دوما در غوطه شرقی در نزدیکی پایتخت را رد کرده و می‌گویند بریتانیا «نمایش حمله تقلبی شیمیایی» را راه انداخته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش روسیه روز سه شنبه اعلام کرد ذخایر شیمیایی شورشیان مخالف بشار اسد، از جمله گاز کلر و مواد لازم برای تولید گاز خردل،در مراکز آنها در منطقه کشف کرده‌اند.

دوما آخرین منطقه تحت کنترل مخالفان دولت اسد بود که مدت‌ها در محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار داشت و در هفته‌های اخیر حملات هوایی نیروهای سوری برای بازپس‌گیری آن تشدید شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG