لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

اتحادیه اروپا: روسیه و ایران بر اسد برای توقف حمله شیمیایی فشار بیاورند


اتحادیه اروپا از روسیه و جمهوری اسلامی ایران خواست از نفوذ خود برای متوقف ساختن حملات شیمیایی از سوی رژیم اسد استفاده کنند.

روز دوشنبه کانون مباحثات در جلسه وزاری خارجه اتحادیه اروپا به حملات شیمیایی هفته گذشته رژیم اسد به شهر دوما و واکنش نظامی آمریکا، بریتانیا و فرانسه اختصاص داشت.

در این نشست که در لوگزامبورگ برگزار شد، وزرای خارجه بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا، از حملات هوایی مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه با هدف نابود ساختن زرداخانه سلاح های شیمیایی رژیم اسد حمایت کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بر نقش جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای وادار کردن رژیم اسد که به مذاکرات صلح تن در دهد، تاکید گذاشت.

وی گفت: ما همواره شاهد مخالفت رژیم سوریه در انجام مذاکرات راهگشا در ژنو بوده ایم. ما به صراحت از روسیه و ایران می خواهیم از نفوذ خود بر دمشق استفاده کنند تا گفتگوهای راه گشا و جدی زیر پوشش سازمان ملل متحد آغاز شود.

اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی گفت، این اتحادیه نیاز به حملات هوایی هماهنگ آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه تاسیسات نظامی سوریه را درک می کند. بیانیه وزرای خارجه بیست و هشت عضو اتحادیه، همچنین می گوید، این حملات تنها با هدف پیشگیری از حملات شیمیایی آتی رژیم سوریه برای کشتار مردم آن کشور، انجام شده است. این بیانیه بر راه حل سیاسی و نه نظامی برای بحران در سوریه تاکید گذاشته است.

نیکی هیلی ، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه که به توصیف او قلب تاسیسات سلاح های شیمیایی سوریه را نابود کرد، نه انتقامجویی و یا آغاز جنگ بلکه پیامی روشن به روسیه و جمهوری اسلامی ایران خواند که درک کنند آمریکا و متحدانش استفاده از سلاح های شیمیایی را تحمل نخواهند کرد.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان ، نیز حمایت جمهوری اسلامی ایران از رژیم اسد را در راستای فعالیت های بی ثبات کننده تهران در منطقه توصیف کرد و از اتحادیه اروپا خواست، برخورد مشترکی در قبال ایران اتخاذ کند.

وی گفت: ما از نقش ایران در منطقه ، برنامه موشکی و دخالتش در سوریه ناراضی هستیم و به همین دلیل باید در باره موضعمان در قبال ایران و نقشی که در منطقه ایفا می کند، تبادل نظر کنیم. در عین حال ، برای ما مهم است که توافق اتمی برجام تغییر نکند و برای این منظور ، سرگرم گفتگو با همه طرفین در این توافق هستیم.

سارا هاکبی سندرز ، سخنگوی کاخ سفید دیروز حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه را پیامی روشن به ایران و روسیه خواند.

وی گفت: ماموریت ارتش آمریکا، نابود ساختن تاسیسات سلاح های شیمیایی در سوریه بود و این ماموریت دقیقاً ، انجام شد. این همچنین، با پیام روشنی به سوریه، روسیه و ایران همراه بود که وقتی پرزیدنت ترامپ خط قرمزی را تعریف می کند، اجازه ی عبور از آن را نخواهد داد. و این پیام به روشنی در حملات جمعه فرستاده شد.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا گفت حملات هوایی مشترک آمریکا، بریتانیا، و فرانسه، مسیر جنگ داخلی در سوریه را تغییر نخواهد داد، اما پیام روشنی بود که جهان، استفاده از سلاح های شیمیایی را تحمل نمی کند.

به گزارش رویترز ، اتحادیه اروپا هفته اینده میزبان کنفرانس جهانی برای کمک به سوریه خواهد بود اما بیشتر کشورهای عضو این اتحادیه، بر این باورند که با وجود بشار اسد در قدرت ، تلاش های سیاسی برای حل بحران در آن کشور ناکام خواهد ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG