لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

منابع آگاه در کاخ سفید: تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه نهایی نشده است


نمایی از ساختمان کاخ سفید در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - آرشیو
نمایی از ساختمان کاخ سفید در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - آرشیو

به دنبال اظهار نظر نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد در مورد اعلام تحریم‌های جدید علیه روسیه در روز دوشنبه، رسانه‌های عمده آمریکا از قول منابع آگاه در کاخ سفید می‌گویند دولت پرزیدنت ترامپ تحریم جدید بر مسکو را به تاخیر انداخته است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل یکشنبه شب در مصاحبه با سی‌بی‌اس گفت، وزیر خزانه‌داری این تحریم‌های جدید را، که به گفته او شامل شرکت‌هایی است که تجهیزات سلاح‌های شیمیایی در اختیار بشار اسد گذاشته‌اند، روز دوشنبه اعلام می‌کند.

نشریه هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می‌دهد، عصر دوشنبه از قول یک مقام دولتی نوشت، دولت ایالات متحده گزینه‌های مختلفی را به عنوان بخشی از پاسخ به حمله شیمیایی اخیر در سوریه بررسی کرده، از جمله تحریم نهادهایی در روسیه.

این مقام آگاه، که هیل هویت او را فاش نکرده است، با بیان این که تحریم همیشه ابزاری است که می‌توان در نظر گرفت اما پرزیدنت ترامپ هنوز بطور رسمی آن را تایید نکرده، گفت «کسی تحت تحریم قرار نگرفته که بخواهیم روز یکشنبه از آن صحبت کنیم.»

روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی در همین زمینه از قول یک منبع آگاه در کاخ سفید نوشت، دونالد ترامپ در مجموع اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه را رد نکرده است، اما در مقطع کنونی آمادگی پیش رفتن در این مسیر وجود ندارد.

اظهارات روز گذشته نیکی هیلی در ادامه موضع گیری های او و دیگر مقامات آمریکا درباره نقش روسیه در سوریه، به ویژه پس از حمله شیمیایی هفته پیش به روستای دوما در منطقه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه، است.

نیروهای نظامی ایالات متحده و متحدانش، فرانسه و بریتانیا، در پی فرمان پرزیدنت ترامپ، جمعه شب ۲۴ فروردین یک رشته حملات موشکی و هوایی را علیه مراکز و انبارهای تسلیحات و تجهیزات شیمیایی دولت سوریه انجام دادند.

روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه، به همراه متحد خود ایران، از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده و هر دو کشور در سوریه حضور مستقیم نظامی دارند. آمریکا و همپیمانان آن از مخالفان اسد حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG